O czym pamiętać komunikując markę na fanpage’u?

Długo przymierzałam się do napisania tego artykułu, bo spisując sobie po kolei wszystkie najważniejsze wątki – wyszło tego naprawdę sporo.
Wiem, że każde zagadnienie można opisywać jeszcze szerzej, ale ileż można siedzieć w internetach i czytać:)
Dlatego dzisiaj proponuję Ci przegląd najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać – komunikując swoją markę na fanpage’u.
Kiedy myślę o takiej właśnie komunikacji, to nie chodzi mi o content budowany na fanpage’ach, które nie mają na celu zmonetyzowania  swoich usług czy produktów.
Czyli ten artykuł dotyczy tylko i wyłącznie budowania komunikacji w obrębie marek, którym zależy na obecności w biznesie online i większej sprzedaży.
Wielokrotnie w swojej pracy spotykam się z dylematem moich klientów, który biegnie wokół pytania: Czy warto mieć strategię, czy też lepiej budować coś spontanicznie, bez tego żmudnego planowania.
Ja będę zawsze stać po stronie jednego i drugiego. I gdybym miała to wytłumaczyć jakąś konkretną refleksją, to napiszę, że:

Strategia komunikacji jest Ci potrzebna do tego, żeby po tym, co sobie w niej założysz ktoś tę Twoją markę rozpoznał i polubił.

Natomiast spontaniczność to tylko chwilowy „fejm” i on nie przetrwa, jeżeli nie stanie za marką konkretna strategia.

Ale czego się nie robi dla chwilowego „fejmu” prawda? Jednak to jest coś na wzór dylematu, czy chcesz być anonimowym sprzedawcą, czy marką, którą się kupuje.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie jest 20 najważniejszych rzeczy, o jakich nie należy zapominać komunikując markę na fanpage’u.
 • Na które z tych rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę.
 • Bez których Twoja marka zdecydowanie długo nie pociągnie.

1. Nie od razu miły, nie od razu

Uświadom sobie, że  przestrzeń social mediów  jest specyficzna. Rządzi się takimi, a nie innymi prawami.  Bez Twojego zaangażowania – marka sama się nie zrobi. Myślę, że jeśli ktoś dzisiaj mówi Ci, że możesz zbudować markę w 5 dni albo że zrobi to z Tobą na 14 dniowym warsztacie – to jest to bardziej szarlataństwo, bo markę buduje się latami.
Warto założyć na siebie grubą skórę. Bez niej  ciężko Ci będzie wejść w świat, który tylko z pozoru wydaje się kolorowy, w gruncie rzeczy czeka Cię w nim  dużo pracy. Im wcześniej uświadomisz sobie, że skuteczna komunikacja to proces, a marka aby była silna potrzebuje wielu doświadczeń i testów – tym szybciej zrealizujesz tutaj swoje cele sprzedażowe.

2. Facebook ok – ale nie tylko

To nie jest tak, że jesteśmy na portalu, gdzie wróżą Ci z kart Tarota, że jak będziesz komunikować tylko na Facebooku – to, to już jest ten cały sukces i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki od jutra zaczniesz tworzyć content i nagle znajdziesz milion dolarów pod poduszką.
Facebook jest tylko elementem dużo większej machiny – na którą składa się strategia marki, jej komunikacji i dobrze zdefiniowany klient. Liczy się też skuteczny lejek, bez niego – ciężko jest w ogóle mówić o dobrej sprzedaży.
Facebook pomaga Ci budować świadomość marki. Jednak nigdy nie możesz zapominać, że fanpage nie może Ci zastępować bloga, strony internetowej, produktu startowego czy pełnopłatnego i newslettera.
Jeszcze raz to podkreślę – nie daj sobie nigdy wmówić, że Facebook to inaczej Twoja strona internetowa, strona to jest zupełnie osobny świat i rzeczywiście Facebook może Ci pomóc taką stronę wypromować, ale nie inaczej.

3. Dokonaj analizy wyjściowej Twojej marki

Problemem dzisiejszej komunikacji w social mediach jest to, że wciąż porównujemy się z innymi, często z tymi, którzy na rynku są już 20 lat. Dlatego warto zrobić sobie analizę wyjściową swojej marki. Gdzie Ty dzisiaj jesteś, a nie gdzie są oni. I ustalać cele od swojego punktu wyjścia, a nie od czyjegoś. To ważne. O wiele łatwiej będzie Ci wtedy komunikować.

3. Wyznacz cele

Z celami jest tak, że każdy jakieś ma. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy spisujemy sobie te cele i zupełnie nie wiemy, w którą stronę mamy pójść. Albo mając już określone cele kończy się na tym, że dumnie spisujemy je na kartce i  na tym nasza ich realizacja się kończy. Dlatego skorzystaj z mojej rady i podziel sobie wyznaczanie celów na 3 etapy. Pokażę Ci krok po kroku, jak te etapy przejść.

ETAP I – Ustalanie celów ogólnych 

Na tym etapie ustalasz, czego chcesz. Na czym Ci zależy, w kontekście komunikacji marki na Facebooku. Co chcesz osiągnąć poprzez to, że będziesz tutaj komunikować. Przykład celów ogólnych:

CELE OGÓLNE

 1. Zwiększenie świadomości marki
 2. Większy ruch na stronie www.
 3. Zbudowanie większego zasięgu.
 4. Rozbudowanie bazy e-mailowej.
 5. Zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
 6. Zbudowanie społeczności wokół marki.

ETAP 2 – Cele szczegółowe

Gdybyś skończył tylko na celach ogólnych niewiele by to Tobie dało, głównie dlatego, że każdy sobie może powiedzieć, że chciałby zwiększyć ilość wejść na stronie, ale jeżeli nie wyznaczy konkretnych kroków do tego – to niczego nie osiągnie. Dlatego etap 2 to nic innego, jak doprecyzowanie celów ogólnych. Pokażę Ci to na przykładzie:

CEL OGÓLNY – ROZBUDOWANIE BAZY E-MAILOWEJ

Cel szczegółowy:

 1. Stworzenie lead magnetów dla klienta ( e-book, wideo)
 2. Zorganizowanie webinaru.
 3. Zorganizowanie live transmission.
 4. Stworzenie sekwencji e-mailowej z komunikacją do klienta.
 5. Założenie grupy na Facebooku.

ETAP 3 – Określenie dat i cele codzienne

Na trzecim etapie ustalasz daty realizacji swoich celów, bo bez tego ciężko Ci będzie zmobilizować się do pracy. Jeżeli nie wyznaczasz sobie – kiedy coś ma być zrobione – to nie wróżę sukcesu. Ważna jest też tzw. lista to do – czyli to, co należy do codziennych obowiązków. Pokażę Ci, jak wygląda moja lista – odnośnie tylko i wyłącznie Facebooka.

PONIEDZIAŁEK – FACEBOOK – CELE

 1. Dokończyć artykuł blogowy.
 2. Sprawdzić ustawienia reklamowe.
 3. Przekazać zadania dla wirtualnej asystentki.
 4. Napisać newsletter.
 5. Stworzyć Instagram stories.

4. Ustal raz na zawsze do kogo mówisz

To nie jest tak, że do określenia klienta wystarczą Ci dane demograficzne. Dzisiaj ważne jest dogłębne poznanie Twoich odbiorców. Wyznaczenie sobie konkretnych ścieżek, które do nich docierają. Zbadanie punktów styku Twojej marki z klientem. Ja na przykład bardzo dokładnie omawiam punkty styku na kursie z Facebooka. 
To wszystko wiąże się ze skonstruowaniem odpowiedniej mapy persony. To trochę jak portret psychologiczny, a nie tylko informacja o tym, czym Twój klient się interesuje.

Dzisiaj szukamy insightów konsumenckich. To oznacza, że zajmujemy się poznaniem i badaniem potrzeb swoich klientów, ich świata, motywacji i problemów.

Poznaj, co frustruje Twojego klienta, a na pewno znajdziesz mnóstwo pomysłów na swój produkt. To jest klucz. Jeżeli tego klucza dzisiaj nie posiadasz – zacznij od mapy persony. Skrupulatnej i szczegółowej. Taką mapę omawiam na swoim kursie, ale możesz też zajrzeć do mojego artykułu o definiowaniu klienta –  tutaj.

5. Ustal swoje dlaczego

Musisz wiedzieć –  po co chcesz zaistnieć z marką na Facebooku. Jaka idea za tym stoi? Jaka intencja wyższa, która nie będzie się wiązać tylko z zarabianiem kasy. Im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, że w  internetach wygrywają świadome siebie marki, mocne, które nie plagiatują innych, nie kradną ich poczucia humoru, nie robią takich samych newsletterów – tym szybciej – zbudujesz markę o mocnych opiniach. Nie taką, która tylko gada, że musisz zbudować markę, ale już ją zbudowała – i na własnym case study może Ci o niej opowiedzieć – takie marki najbardziej się szanuje! Bo mają doświadczenie i potrafią je innym przekazać.

6. Fundament marki i jej obietnica

Pamiętaj, że komunikacja marki na fanpage’u nie polega tylko na tym, że będziesz regularnie publikował treści. Ja publikuję zawsze wtedy, gdy mam coś ważnego do powiedzenia. Ale nie spotkałam się ani razu z sytuacją, żeby ktoś pisał do mnie na fanpage i nie wiedział, że komunikuję się na metaforze Statku. Nie zanotowałam jeszcze ani jednego przypadku, który nie kojarzyłby mnie z motywem kosmicznym. Bo zanim zaczęłam komunikację w social mediach – dobrze się do tego przygotowałam. Ustaliłam jaki moja marka będzie mieć głos i ton. Na jakich wartościach i przekonaniach będzie się opierać. Kto będzie jej przyjacielem, a kto wrogiem. Sporo o fundamencie marki pisałam w artykule tutaj.

7. Identyfikacja wizualna

Jeśli już mówimy o ustaleniu fundamentu dla marki – warto wiedzieć, w co się na tym Facebooku ubierzesz. W jakie kolory, fonty, przekazy wizualne, formaty treści, itd. Bo to ma bardzo duże znaczenie. Ale nie największe. Będę stać po stronie marek, dla których identyfikacja, logotyp znaczy mniej niż przekazywane wartości. A to oznacza, że znam marki, które do dzisiaj nie posiadają logotypu, a ludzie kupują od nich produkty i czują się dobrze w ich towarzystwie. Bo za logotypem zawsze stoi konkretna wartość. Marka to nie jest surowy znak graficzny. Ale warto zadbać o identyfikację. O te wizualne światy, jakie wokół siebie możesz zbudować. Szerzej o identyfikacji wizualnej marki piszę tutaj

8. Określ o czym będziesz komunikować

Facebook to medium lekkostrawne. Tutaj pisząc o marce możesz zahaczyć o najróżniejsze tematy. Polecam podzielić je na grupy, dzięki którym stworzysz odpowiednie cykle treści. O czym piszą dzisiaj mocne marki? O porażkach i sukcesach, o przykładach klientów, którym pomogły, o wartościach, przekonaniach, produktach, wspomnieniach. Marki dzisiaj edukują i budują emocje. Dzielą się ważnymi historiami. Spisują sobie konkretne tematy, jakimi będą się zajmować. I tak – komunikują regularnie! Przy zmieniającym się wciąż algorytmie zachęcam Cię do regularnej komunikacji. Nie musisz pisać codziennie, ale nie możesz pisać raz na 2 tygodnie. To kiepska komunikacja marki. 
Jeżeli potrzebujesz pomysłu na zbudowanie contentu – moje planery mogą Ci w tym pomóc.

9. Podział treści

Przy publikowaniu treści należy wziąć pod uwagę ich podział. W jaki sposób chcesz podzielić tutaj treści, aby ktoś mógł Cię identyfikować z konkretnym przekazem, z określoną marką? To istotne, bo warto swoje treści różnicować. Ja zawsze korzystam z podziału, który tworzy treści edukacyjne, emocjonalne i content poboczny. Bardzo szeroko o podziale komunikacji w social mediach piszę tutaj.

10. Kto będzie pisać, Ty czy podwykonawca?

Za jakiś czas, gdy Twój biznes się w social mediach rozwinie, możesz mieć dylemat, jakie zadania należy oddelegować. Jakie zabierają Ci czas, które sprawiają, że nie jesteś zadowolony. W moim przypadku przetestowałam różne możliwości i zdecydowanie najlepiej mi, kiedy deleguje research i makiety tekstów po to, by na ich bazie tworzyć własny content. Nie wiem, jak jest u Ciebie, ale warto się nad tym zastanowić. 

11. Historia marki

Oprócz historii cząstkowych, jakie będziesz tworzyć na Facebooku – ważna jest też historia strategiczna. Jeśli chodzi o social media, tę historię rozwija się w wielu miejscach:
Zdjęcie profilowe – tutaj tworzysz historię o tym kim jesteś – zadbaj o historię, która przemówi do odbiorcy i o sam wygląd Twojego zdjęcia.
Zdjęcie w tle – w zależności od kontekstu to może być wyjaśnienie Twojego silnego dlaczego lub opowiedzenie o wydarzeniach czy produkcie.
Opis, notatka – to także miejsca, w których powinna pojawić się Twoja historia.
Jeżeli potrzebujesz inspiracji do tworzenia opowieści, polecam zajrzeć do programu mojego kursu storytellingu tutaj.

12. Jak często będziesz publikować?

Kiedy ktoś pyta mnie, kiedy ma publikować posty – to zawsze proszę aby zajrzał w swoje statystyki i sugerował się swoimi, a nie tym co podają statystyki dla wszystkich. I jeśli miałaby Ci coś poradzić – to zacznij myśleć o swoim fanpage’u w charakterze treści, które mają mieć jakość, a nie takich które powstają z przypadku. To bardzo ważne. A więcej o planowaniu i harmonogramie treści napisałam w tym artykule.

13. Twój archetyp

Archetyp marki służy do uproszczenia komunikacji. Bardzo obszernie opowiadam o tym na kursie z Facebooka, ale to co ważne w tym aspekcie to zdanie sobie sprawy, że każda marka to tożsamość. Ma określoną osobowość. Styl i język. I to właśnie na początku Twojej komunikacji warto określić – jaka ona będzie. Co będzie w niej ważne? Jak będzie budowane? Na jakich wartościach i przekonaniach? Będziesz bardziej odkrywcą czy czarodziejem, kim będziesz na swoim profilu? To musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz tutaj swoją komunikację.

14. Twój wyróżnik

Współczesny odbiorca treści staje się dzisiaj selekcjonerem i malkontentem w jednym. Tym pierwszym – dlatego, że próbuje oddychać wśród milionowych informacji. Tym drugim, bo ma dosyć produkcji mało wartościowej komunikacji i ma coraz większe oczekiwania.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Znajdź prawdziwy insight – potrzebę i problem klienta. I zacznij tworzyć swój content odpowiadając na to, co stanowi obiekcje dla Twojego odbiorcy.

15. Formaty postów

Na Facebooku dysponujesz wieloma narzędziami, przy pomocy których możesz przedstawić swoje treści. Są to między innymi:

 • tekst
 • post ze zdjęciem
 • wideo
 • facebook story
 • karuzela
 • oferta sprzedażowa
 • infografika
 • pokaz slajdów
 • live
 • wydarzenie
 • 3 D
 • grafika rozwijana

Nie musisz na siłę wykorzystywać wszystkich tych formatów! Chodzi jedynie o to, by je przetestować i zobaczyć, w których czujesz się najlepiej i które są najlepiej odbierane. 

16. Wypełnienie informacji

W przypadku fanpage’a na pewno musisz pomyśleć o:

 • zdjęciu profilowym i stworzeniu do niego opowieści,
 • zdjęciu w tle, do którego dostosujesz swój opis,
 • notatce, w której umieścisz informacje o sobie i celu fanpage’a,
 • stworzeniu zakładek sprzedażowych: sklep, usługi, zapis na newsletter,
 • przycisku call to action ( wejście do grupy lub na przykład rejestracja w newsletterze),
 • wypełnieniu informacji podstawowych (dane teleadresowe, misja, produkty, usługi, cele).

17. Konto osobiste na facebooku

To nie jest tak, że fanpage jest czymś oderwanym od rzeczywistości. I jeśli go monetyzujesz – warto komunikować z dwóch stron. Zarówno na koncie osobistym – jak i fanpage’u. W tym przypadku warto zadbać o ustawienia publiczne Twojego konta osobistego i połączenia go z innymi kanałami, w których komunikujesz. Z pozycji konta osobistego możesz przekierować Twojego klienta na:

 • fanpage,
 • stronę internetową,
 • skype,
 • instagram,
 • twitter,
 • Linkedin,
 • Pinterest, itd.

Tutaj masz możliwość pokazania swojej marki także na zdjęciach wyróżnionych i swoim biogramie. Zachęcam do zbadania wszystkich możliwych punktów styku klienta z Twoją komunikacją na Facebooku. Na moim kursie ze strategii komunikacji na FB omawiam ponad trzydzieści.

18. Statystyki

Facebook posiada wbudowane statystyki, które analizują Twoich odbiorców i ich zaangażowanie w komunikację. Nie lekceważ ich i analizuj je pod kątem przyszłego tworzenia produktów i usług. Na jakie komunikaty Twoi odbiorcy reagują, co ich bawi, co buduje emocje, w co się angażują, itd. 

19. Zaanagażowanie

Marki, które nie są zaangażowane w komunikację z klientem – niewiele osiągają. Za to te, które uczestniczą w życiu odbiorcy, udzielają się w komentarzach, tworzą społeczności w grupach połączonych z fanpage’em – osiągają dużo więcej. Bo stają się markami relacyjnymi, a nie sztywną i zimną lodówką.

20. Lead magnety

Jak pewnie wiesz, niedawno napisałam e-booka, który w całości poświęcony jest strategii sprzedaży w social mediach – właśnie za pomocą lead magnetów. Nie wiem, na jakim etapie jest dzisiaj Twoja marka, ale wiem, że to jaką wartość otrzyma Twój klient w tzw. produkcie startowym, jaki zaproponujesz właśnie w kampanii na Facebooku – ma znaczenie. Bo od lead magnetu właśnie może się to wszystko zacząć i od dobrze przemyślanej strategii sprzedaży.

21. Hejty i czarne komentarze

Wydaje mi się, że ten punkt powinnam omawiać na samym początku, ale może to i lepiej, że teraz – bo ciśnienie mam mniejsze, kiedy wiem, co dokładnie chcę o tym napisać.
Nie odpowiadaj, kasuj, banuj – tyle w temacie.

22. Partnerstwo

Myślę, że warto sobie pomagać i co jakiś czas wchodzić z kimś w partnerstwo, a nawet pomóc komuś w sprzedaży. Dlatego jestem za tym, byś poszukał dla siebie marek, dzięki którym i Ty możesz wzrosnąć. To ważne, zwłaszcza potem, gdy rozwijasz swój biznes.

23. Dynamiczność

Fanpage nie jest prostym narzędziem do komunikacji. Uważam, że dużo szybciej zdobywa się zasięgi na Instagramie. Jednak musisz pamiętać tworząc swoją komunikację – że ona powinna być dynamiczna. Co mam na myśli? Oto 5 kluczowych elementów tej dynamiki:

 • Nastrój – wyrażany w konkretnych treściach – dobrze, aby co jakiś czas się zmieniał.
 • Tematyka – trochę merytoryki, trochę emocji i trochę sprzedaży – nigdy jedno, bo wtedy robi się nudno.
 • Niespodzianka – co jakiś czas warto wprowadzić na fanpage coś, czego nie było. Ja się trochę teraz śmieję, ale u mnie to może być moja fotografia, bo rzadko robię foty na Facebook:)
 • Organizacja wydarzenia – to jest potrzebne, by także co jakiś czas zaakcentować zmiany. U mnie jest to na przykład organizacja wyzwania w grupie, itd.
 • Zmiana formatu – dobrze, co jakiś czas zmienić format treści, na przykład na infografikę, wideo czy podkast.

20. Styl

Twój fanpage powinien mieć jakiś styl. I ten styl może się różnić od na przykład komunikacji w reklamach FB Ads. Do czego zmierzam. Po wielu latach praktyki reklamowej wiem, że komunikaty reklamowe nie muszą mieć kolorów marki, muszą jednak być dostosowane do treści i przede wszystkim do Twojego odbiorcy.
Jednak komunikacja na samym fanpage’u musi mieć odpowiedni styl i kolor. Ktoś, kto wchodzi na Twój fanpage musi wiedzieć, co robisz, czym się zajmujesz, kto za tym wszystkim stoi. I musi Cię rozpoznać po konkretnej narracji.
Mój styl jest bardzo widoczny. Jestem z kosmosu, moje kursy to misje, piszę merytorycznie i emocjonalnie i mnie widać. Podobnie musi być u Ciebie. Musisz zastanowić się jaki styl będzie miał Twój fanpage. Po czym ktoś ma Cię rozpoznawać, bo to wszystko jest ważne w komunikacji Twojej marki.

Na dzisiaj tyle. Trzymam kciuki za Twój fanpage i do zobaczenia w kosmosie!
M.