Harmonogram i planowanie komunikacji marki w social mediach

Planowanie komunikacji marki w social mediach nie jest rzeczą prostą i moim zdaniem nie polega na wymyślaniu na siłę wpisów.
Nie uważam też, że ilość mówienia i pisania świadczy o jakości Twojej komunikacji, ale osoby które twierdzą, że można komunikować raz w miesiącu są tutaj jedynie sprzedawcami, ale na pewno nie mają nic wspólnego z silną marką.
Silna marka to autorytet. On zaś nie powstaje z 4 postów na rok albo z jednego webinaru.
Kiedy myślę o prawdziwej marce – chce widzieć w niej wartość, która nie jest przypadkowa. Powstaje natomiast z konkretnej strategii i znajomości klienta, który dobrze wie, czego po takiej marce może się spodziewać.
Algorytmy są bezlitosne i jeśli nie komunikujesz, po jakimś czasie stracisz zasięg. To naturalna kolej rzeczy.
Oczywiście nie popadajmy w skrajności. Przykładowo kiedy prowadzę kampanie na Facebooku i Instagramie nie komunikuję w ogóle na Linkedinie, bo zawsze skupiam się na maksymalnie dwóch mediach i nie inaczej
Dzisiaj zajmiemy się harmonogramem i planowaniem komunikacji. Odpowiem w tym artykule na 10 najczęściej pojawiających się pytań związanych z planowaniem komunikacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak zaplanować komunikacje w social mediach.
  2. Wg jakich kryteriów planować i tworzyć harmonogram komunikacji.
  3. Z jakich narzędzi korzystać przy planowaniu.
  4. ile czasu poświęcić na media społecznościowe.

10 najczęściej pojawiających się pytań odnośnie planowania i harmonogramu postów

W jaki sposób mam zaplanować treści w mediach społecznościowych?

Skorzystaj z trójpodziału treści, który opisuję w artykule tutaj. Następnie dopasuj do każdego z tych obszarów tematy, które interesują Twojego klienta ze względu na problem, jaki ma. Ubierz te tematy w konkretne cykle tematyczne. Określ główne rodzaje postów i podrodzaje tych postów, dostosuj tematy.

W jakiej częstotliwości powinienem te posty publikować?

Nie ma jednego czasu na FB, ani statystyki ogólnej, która powie Ci, że Twoi klienci czytają posty tylko o tej, a nie o innej porze. Do tego, jak i kiedy masz publikować służą Ci statystyki, które masz na swoim fanpage’u. Przetestuj trzy rodzaje treści: rano, południe i wieczór. Zobacz, kiedy jest większe zaangażowanie. Przetestuj jak zachowują się Twoi odbiorcy, gdy publikujesz codziennie, a jak gdy zmniejszasz tę częstotliwość.

A jak publikować podczas kampanii sprzedażowych?

To trochę odrębny temat, bo każda kampania rządzi się swoimi prawami. W moim przypadku komunikacja wtedy jest silniejsza. Zdarza się, że powielona w wielu miejscach, co może kogoś zirytować. Jednak w każdej kampanii ostatecznie, oprócz drogi liczy się także Twój wynik, więc w tych przypadkach nie przejmowałabym się jednostkową irytacją tylko zaplanowałabym bardziej „zmasowany” rodzaj treści. Zgodnie z celem, jaki masz do osiągnięcia.

A z jakich narzędzi korzystać przy planowaniu postów?

Obszerny artykuł na ten temat jest dostępny tutaj.

Czy należy oddelegować pisanie treści w mediach społecznościowych? Czy to nie zagraża marce?

Jeżeli pisanie treści w mediach społecznościowych to coś, czego nie lubisz robić, z czym nie dajesz rady czasowo, co powoduje, że nie możesz zająć się na spokojnie sprzedażą, wręcz namawiam do oddelegowania treści komuś innemu. Kiedy się rozwijasz, kiedy masz coraz więcej klientów – to delegowanie zadań niejako wpisane jest w każdy biznes. Ale o jednym należy pamiętać. Mamy bardzo dużo copywriterów w Polsce. Niestety nie każdy copywriter umie pisać treści, które sprzedają. Nie chodzi o pisanie pięknych treści. Chodzi o pisanie dla klienta. Tę moc ma niewielu. Dlatego warto dobrze się przyjrzeć temu, jak copywriter pisze.

Kiedy będę wiedział, że dobrze zaplanowałem komunikację?

Ja zajmuję się tylko mediami osób czy biznesów, które zakładają konta w mediach społecznościowych po to, by na nich zarabiać. By monetyzować swoje działania. Dlatego z tej perspektywy dobrze zaplanowana komunikacja to ta, która przynosi Ci efekty finansowe. Oczywiście to nie musi wydarzyć się pierwszego dnia. Ale kiedy masz dobrą strategię komunikacji to naprawdę po jakimś czasie realnie na tym zarabiasz.

Dlaczego jest tak, że pod selfie mam 100 lajków, a pod postem merytorycznym 4?

Bo nie każdy odbiorca to Twój klient. Pod wiedzą zawsze jest mniejsze zaangażowanie niż pod zdjęciem z podróży. Ale ilość like’ów nie świadczy o tym, że ktoś zarabia mało albo dużo. Jeśli w ten sposób patrzysz na czyjeś media społecznościowe, to muszę Cię zmartwić. Znam fanpage’e, które mają 2 tysiące followersów, a sprzedaż na ponad 50 tysięcy miesięcznie – dlatego like nie określa Twoich zasobów finansowych.

Ale jak ja mam ustalić ten harmonogram treści?

Gdy będziesz mieć opanowany trójpodział treści. Wtedy wrzucisz do niego cykle i tematy Twoich postów i określisz format ich komunikacji. Na początek zaplanuj sobie harmonogram 4 postów w tygodniu. Określ, jak rozłożą się w tym czasie rodzaje Twoich postów. Na przykład 2x merytoryka, 1x emocje, 1x content poboczny. To tylko przykład, ponieważ każdy harmonogram należy dostosować do działań, które aktualnie przewidujesz, produktów, które chcesz sprzedać. Twoje treści muszą być powiązane z Twoim konkretnym celem i dawać taką wartość, aby ktoś te Twoje treści docenił.

Ile czasu mam poświęcić na media społecznościowe?

Jeśli zaplanujesz swoje posty na pierwsze dwa tygodnie,  jedynym Twoim zadaniem jest odpowiedzenie na komentarze, czy zareklamowanie Twojego posta dla większego zasięgu czy przejścia na przykład na Twoją stronę WWW. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie zaplanować Twoich postów z góry, musisz wiedzieć ile zajmuje Ci czasu napisanie artykułu blogowego czy zwykłego posta. Wtedy właśnie najczęściej wiemy czy należy oddelegować pisanie tych treści, czy zostawiamy je sobie. Przykładowo, ja potrafię czasem w dwa dni napisać 6 artykułów blogowych. A czasem nie mam zupełnie natchnienia i mogę nie napisać nic przez miesiąc. I takie sytuacje też musisz wziąć pod uwagę.

Czy ważna jest regularność?

Moim zdaniem regularność wiąże się z pewną dyscypliną pisania treści. Regularny nie polega na tym, że piszesz codziennie. Dla mnie regularny to taki, którego ludzie zaczynają po określonej komunikacji kojarzyć. Jeżeli postanowiłeś sobie, że piszesz 3 razy w tygodniu, to tego powinieneś się trzymać.
 
Tylko pamiętaj, że strategia komunikacji marki nie ma nic wspólnego z planerem postów na 60 dni. Strategia to całość działań, jakie Twoja marka musi wykonać aby zrealizować tutaj swoje cele. 
Na rozpoznawalność marki, która łączy się z tym, że ktoś chce od Ciebie coś kupić – a więc nie tylko Cię szanuje, ale jeszcze Ci wierzy – pracuje się latami.
Nie wierz w to, że mocne brandy budowane są w 3 dni. Najpierw trzeba przetrwać tysiące fuckupów, prób i przeszkód. Ale uwierz mi – wtedy zwycięstwo smakuje lepiej.
Do zobaczenia w następnym wpisie!
M