Strategia komunikacji marki w social mediach część III – kultura marki – jej głos i ton

Jeżeli śledzisz moje wpisy na blogu, to niedawno rozpoczęłam cykl artykułów o strategii komunikacji marki w social mediach. To, o czym w nich piszę może mocno przydać Ci się do budowania i komunikowania marki w przestrzeni online. Rozszerzam tę wiedzę na kursie strategii komunikacji marki na Facebooku.
W pierwszym kroku swoich rozważań opisywałam Ci, jak wyznaczać cele marki – możesz wrócić do tego wpisu tutaj.
W drugim artykule pokazywałam, w jaki sposób powinieneś definiować swojego klienta. Oczywiście była to wersja ogólna, bo należy te wszystkie analizy odnieść konkretnie do Twojej marki.  Z tym wpisem możesz zapoznać się tutaj
A dzisiaj porozmawiamy o trzecim kroku w strategii komunikacji marki w social mediach, za jaki uważam określenie kultury marki – jej fundamentu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kultura marki,
  • jaki jest fundament marki,
  • jak określić głos swojej marki,
  • jak ustanowić ton głosu marki,
  • o rzeczach, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu głosu i tonu marki.

Kiedy myślę o kulturze marki to przypomina mi się zawsze to, co powiedział Tony Hsieh:

Your Culture is your brand. 

To zdanie można bardzo mocno odnieść do Twoich działań w social mediach. Marka to nie jest po prostu Twoje imię i nazwisko ani jakaś tam nazwa Twojego produktu. Pod tym wszystkim musi kryć się tożsamość, którą wykreujesz. Ta tożsamość powinna opierać się na konkretnej kulturze. Kulturze marki, a nie osoby prywatnej. Marki, a nie logotypu.
A to oznacza, że określając kulturę Twojej marki musisz zbudować jej sposób myślenia i określony system wartości. Taki, który będzie przekonywał do siebie klienta. Musisz więc stworzyć głos dla marki i nadać mu odpowiedni ton. Tak, aby ktoś go usłyszał. Tak, by stał się dla kogoś wiarygodny.

Zacznijmy od fundamentu

Fundament Twojej marki zaczyna się od zrozumienia, że kreujesz tożsamość, która ma mówić językiem odbiorcy. To dlatego tak skrupulatnie trzeba zanalizować Twojego klienta, żeby wiedzieć, jaki system wartości może do niego przemówić.
W przypadku ustalenia fundamentu dla marki musisz określić jej punkt widzenia, sposób widzenia świata, zasady i przekaz, jaki będzie wypuszczać na światło dzienne.
W tym przypadku powinieneś określić następujące obszary budowania marki i jej przekazu:



Aby dobrze określić fundament marki, należy wnikliwie zanalizować konkurencję. Taką analizę przedstawiam też na swoim kursie online ze strategii komunikacji marki na Facebooku. Musisz dobrze poznać swoją konkurencję, żeby ustalić, czym Twoja marka będzie się od niej różnić.
Dobrze ustalić konkretny archetyp Twojej marki, znacznie uprości Ci to komunikację w social mediach. Budując wyrazistą osobowość, nie masz problemu z tworzeniem komunikatów.
Twoja marka tworzona jest dla klienta, dlatego ważne, by jej misja, cele, wartości, przekonania i obietnica były odzwierciedleniem tego, co Twój klient chce usłyszeć i poczuć.
Jeżeli będziesz ubierał swoją markę w identyfikację, zwróć uwagę na to, by kolory i sposób tej komunikacji były spójne ze światem, który przedstawiasz.
Kulturę marki – musisz połączyć z jej odbiorcą. Z wiarygodnością jej przekazu. To dlatego tak ważne jest byś ustalił jaki będzie głos i ton Twojej marki.

Jaka jest różnica między głosem a tonem marki?

Gdybym miała na szybko ją wytłumaczyć to napiszę, że głos to niezmienny fundament Twojej marki. Jej osobowość. Świat przekonań i wartości. Wszystko to, co Twoja marka mówi, a po czym dokładnie wiadomo, że to ta, a nie inna marka.
Ton natomiast jest zabarwieniem emocjonalnym tego głosu i może zmieniać się w zależności od kontekstu Twojej komunikacji w social mediach.
Podsumowując:  Twoje treści w social mediach, muszą być ze sobą spójne. Tworzyć jeden charakter, którego odzwierciedleniem będzie głos Twojej marki. A ton głosu to inaczej sposób, w jaki ten charakter przekażesz odbiorcom. I tych sposobów może być więcej – w zależności od tego, jak to ustalisz w swojej strategii komunikacji.

Jak ustalić ton i głos marki?

Jeśli przymierzasz się do ustalenia głosu i jego tonu dla marki, to zacznij od zanalizowania komunikacji Twojej konkurencji. Zwróć tutaj uwagę na następujące obszary analizy:
 

 
Kiedy te obszary zanalizujesz, będziesz dokładnie wiedział, w którą stronę powinien pójść głos Twojej marki i jego ton.

Jak może wyglądać przykładowy opis tonu głosu marki?

Pamiętaj, że głos ma odzwierciedlać osobowość, dlatego najłatwiej jest porównać ten głos do konkretnego charakteru. Poniżej podaję Ci tylko przykład, jak można ten głos określić za pomocą 3 cech:
 

 
 

 

Jeżeli chcesz dobrze określić głos marki zidentyfikuj najpierw, jaki głos chce usłyszeć Twój klient. Sprawdź w jakim języku mówi do Ciebie Twój odbiorca. Jak powinien się poczuć, kiedy zetknie się z Twoim głosem. Zastanów się też, których głosów Twoja marka nie akceptuje, a które chciałaby naśladować.

A co z tonem marki?

Ustaliliśmy już, że głos Twojej marki to jej charakter, który jest niezmienny. To on umożliwia Twoim czytelnikom identyfikować, kto do nich mówi.
Ton jest zmienny, ale w 100 % zależny od tego, co mówi i myśli Twój klient. Po Twoim tonie, ktoś będzie rozpoznawał jaką masz postawę wobec konkretnego problemu.
Dlatego, kiedy będziesz rozważał ton swojej marki, musisz wziąć pod uwagę miejsca, gdzie stykasz się ze swoim klientem i określić, w jaki sposób będziesz do nich mówił.
Poniżej przykład:



 

Zwróć uwagę na  styl i język Twojej marki.  Będzie formalny czy mniej formalny? Możesz komuś napisać: „ Informujemy, że nasza oferta jest już dostępna w sklepie”. Ten sam przekaz możesz wyrazić tak: „ Informujemy Państwa, że nasza oferta jest już dostępna w sklepie” Albo tak: „ Ludzie! To jest totalny kosmos! Nasza oferta śmignęła z prędkością światła do sklepu”. Albo jeszcze inaczej: „ Jak Wam w ogóle zależy na tym, żebyście kupowali nasze extra produkty, to radzę wejść do sklepu i zobaczyć ofertę”. I to wszystko, co przed chwilą podałam Ci w przykładach – ma znaczenie w obrębie rozmawiania z Twoim odbiorcą. Będziesz przeklinać? Prowadzić twardą komunikację? Używać tylko technicznego języka? Ty musisz wiedzieć, jak Twoja marka będzie mówić do ludzi.
Jakich charakterystycznych fraz będzie używać? Jak będzie traktować zaimki osobowe? Jak będzie zwracać się do odbiorcy? Jakie będzie jej hasło przewodnie? Na jakich powtarzalnych wyrażeniach oprze swoją komunikację? Per „Ty” czy per „Pani”? Luźno czy na spince? Jak będzie opowiadać swoją historię? Jak budować swoje wnioski? Jakich emoji używać? To wszystko ma ogromne znaczenie.

5 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu tonu i głosu marki

  • Głos i ton musi wynikać z oczekiwań Twojego klienta, a nie Twoich. Ustal hasło przewodnie, które do niego dotrze.
  • Warto mieć unikalny głos i ton, inny niż Twoja konkurencja.
  • Określ układ graficzny Twojej komunikacji, hasztag swojej marki, emoji, wizualizację do postów, stopki itd.
  • Potraktuj ton, jak problem klienta, który Twoja marka ma rozwiązać:

Problem: Twój klient ma problem z instalacją twojej usługi. Dlatego przymiotniki, jakie mogą opisać Twój ton to:

– pomocny

– empatyczny

– spokojny

– oddany itd.

Dostosuj ton i głos Twojej marki do odbiorcy, bo inaczej Cię nie usłyszy.

Na dzisiaj tyle! Bądźmy w kontakcie! Do zobaczenia w kosmosie!
M