Cześć:) To już czwarta część moich wpisów z cyklu: strategia komunikacji marki w social mediach, dlatego przypomnę poprzednie artykuły:
Część I – jak wyznaczać cele marki – tutaj
Część II – jak definiować klienta – tutaj
Część III – jak określić kulturę swojej marki – tutaj
A dzisiaj porozmawiamy o identyfikacji wizualnej.
Kiedy pytam na swoich konsultacjach o identyfikację wizualną czyjejś marki, często odpowiedzi są takie:
„ No tak muszę mieć jakieś kolory marki.”
„Wypadałoby mieć jakieś czcionki stałe na stronie.”
„Ale to jakie kolory ja mam mieć, żeby to działało?”
Te pytania sugerują, że ktoś nie zdefiniował swojego klienta, a i rozumienie identyfikacji wizualnej zostało spłaszczone do tworzenia fontów czy logotypu.
Po co ci identyfikacja wizualna?
System identyfikacji wizualnej służy temu, aby za pomocą wizualnego przekazu zbudować z klientem nić takiego porozumienia, by przekonać go, że Twoja marka jest tym, czego potrzebuje.
To jest jak szycie ubrania dla Twojej marki, robienie jej dobrej fryzury i makijażu. Zakładanie butów, które są dla niej wygodne. W których także mógłby pochodzić jej klient.
Pytanie tylko: jaki to rodzaj butów i czy chodzenie będzie odbywało się na czerwonym dywanie, czy może na innym podłożu relacji.
To jest jak zrobienie dobrego „pierwszego wrażenia”, albo „pierwsze zauroczenie”, moment, w którym ktoś chce zacząć poznawać Cię bliżej.
Co wchodzi w skład identyfikacji wizualnej?
Na identyfikację wizualną składają się takie elementy, jak:
– logo marki
– jej kolorystyka;
– typografia;
– druki firmowe takie jak wizytówki, papier firmowy etc.;
– materiały marketingowe i reklamowe;
– media cyfrowe, społecznościowe, zdjęcia, grafiki do social mediów,
– opakowania;
– gadżety firmowe;
– wzory prezentacji, ofert, bannerów reklamowych, stoisk;
– uniformy pracowników;
– wnętrza biur, lokali, szyldy, tabliczki informacyjne.
Co należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia identyfikacji?
Określ rdzeń i fundamenty marki
To jest określenie całej kultury marki. O tym obszernie pisałam już w tym artykule, koniecznie do niego zajrzyj TUTAJ
Musisz wiedzieć dlaczego robisz to, co robisz. Dlaczego Twoja marka powstała? Z jakiego ważnego powodu? Na jakiej ważnej intencji ją zbudujesz? Odsyłam do przeczytania Simona Sinka „ Zaczynaj od dlaczego”. Sinek wspomina tam o złotym kręgu, który może pomóc w określeniu fundamentu marki, znaczenia Twoich produktów i usług:
Jeżeli odniesiemy ten krąg do identyfikacji wizualnej marki, to aby dobrze ją stworzyć, musisz wiedzieć: Dlaczego Twoja marka powstała, z jakiego powodu ją zbudowałeś? W jaki sposób tę markę będziesz wyrażać, na jakich wyróżnikach opierać, jak budować jej relacje z klientem. Jakim sposobem chcesz go do siebie przekonać? Co jest w Twojej marce wyjątkowego? Jeżeli poznasz odpowiedzi na pytania: Dlaczego i jak? Bez trudu będziesz mógł określić, co ma przedstawiać Twoja identyfikacja wizualna.
Określ do kogo Twoja marka mówi
O definiowaniu klienta pisałam już w tym artykule, ale myślę, ze wszystko tutaj sprowadza się do wiedzy o tym, jakimi wartościami kieruje się Twój klient. Co ma poczuć i pomyśleć, kiedy zetknie się z Twoją marką? Co jest dla niego ważne i jak, ze względu na to, skłonny jest wydać swoje pieniądze? Czy ważna jest dla niego skromność, czy może pragnie luksusu? Czy prowadzi ekologiczne życie, czy nie przejmuje się zasobami planety?
Jest biedny czy bogaty? Jak często ma sięgać po Twój produkt lub usługę i skąd ma brać na to zasoby? Czemu ma zwrócić się o pomoc właśnie do Ciebie? Na jakie problemy tego klienta odpowiadasz? Gdzie go spotkasz? W oparciu o jakie wartości zaczniesz budować z nim relację? Ty musisz wiedzieć do kogo Twoja marka mówi.
Określ, gdzie Twoja marka będzie się pojawiać i jak się komunikować z odbiorcami
Elementy identyfikacji wizualnej muszą być zaprojektowane elastycznie, a więc tak, żeby pasować do wszystkich mediów, w których pojawisz się, by dotrzeć z przekazem do konsumenta.
Twoja identyfikacja, to wizualna nakładka na charakter Twojej marki. Na jej głos i ton głosu. O tym wspominam w tym artykule.
Stwórz tabelkę lub mapę myśli, w których zanotujesz wszystkie miejsca, w jakich będziesz prowadzić komunikację – zarówno te wirtualne jak realne.
Jak chcesz pozycjonować swoją markę?
Czy jesteś producentem dóbr codziennych, czy luksusowych? Chcesz rozwijać się w ilość czy w jakość? Czy produkty lub usługi, które oferujesz, zaspokajają podstawowe potrzeby konsumenta, czy są to raczej opcjonalne przyjemności? Jakie wrażenia, myśli, emocje mają pojawić się w kliencie po zakupie Twojego produktu, zakończeniu usługi, odwiedzeniu Twojej strony internetowej, lokalu…?
Określ jak komunikuje się Twoja konkurencja
Spójrz na identyfikację wizualną firm w Twojej branży i zastanów się, jakie skojarzenia i emocje w Tobie wywołują.
Czy są to pozytywne odczucia? Następnie porównaj te elementy ze sobą i pomyśl, czy któraś z firm istotnie się wyróżnia. Co to za wyróżnik? Czy działa na korzyść firmy, czy przeciwnie – jest zbyt kontrowersyjny?
Następnie spójrz na to wszystko, co już opracowałeś w poprzednich punktach – jak ma się to do identyfikacji, które właśnie oglądasz? Czy Twoja firma się w tym odnajduje, czy potrzebujesz czegoś kompletnie odmiennego? Dlaczego?
Jaka jest przyszłość Twojej marki
Jak zadbasz o to, by zaprojektowana identyfikacja nie sprawiała wrażenia przestarzałej, nieprzystającej do współczesnych czasów? Bo o ile naturalnym jest, że po kilkudziesięciu latach może nastąpić odświeżenie i unowocześnienie identyfikacji wizualnej, o tyle wystrzegaj się pójścia w coś, co będziesz musiał zmienić za 2 czy 5 lat.
Zbieraj inspiracje
Zacznij tworzyć moodboardy, zbieraj inspiracje, zdjęcia, kolory, które Twoim zdaniem oddają charakter marki. Następnie zapytaj, jak to, co zebrałeś, działa na Twoich obecnych klientów. Zapytaj o zdanie także tych przyszłych – zrób wywiad, ankietę lub skorzystaj z usług profesjonalnej agencji, która przeprowadzi pogłębione badania rynku i pomoże Ci rozwinąć Twoją koncepcję.
Stwórz pierwsze szkice
Stwórz pierwsze szkice (lub obejrzyj propozycje nadesłane przez agencję) i zastanów się, czy oddają ducha Twojej firmy? Czy czuć w nich wartości, o których mówiłam Ci wcześniej? Czy odróżniają Cię od konkurencji i sprawiają, że Twoja firma zapada w pamięć? A może użyte znaki, formy, kolory, fonty – czy to wszystko razem jest spójne i sprawia, że klienci z łatwością rozpoznają Twoje produkty lub materiały, nawet jeśli nie znajdzie się na nich bezpośrednio nazwa Twojej firmy? Jeśli tak – idziesz w dobrym kierunku.
Rozwijaj koncepcje
Kiedy będziesz dysponować już pewną ilością szkiców i koncepcji, zacznij je porównywać i wybierz te, które najlepiej oddają ducha marki. Następnie wyjdź z tymi projektami do klientów i zapytaj ich o zdanie. To bardzo ważny etap, którego nie możesz pominąć! Twoje odczucia są subiektywne i wcale nie muszą pokrywać się z tym, co będą czuć klienci. A to przecież do nich masz przemówić! Jeśli któryś z projektów znacząco wybije się na tle pozostałych, możesz zacząć go wdrażać lub, jeśli jest taka potrzeba, jeszcze nad nim popracować. Pamiętaj jednak, że każdy proces musi kiedyś się skończyć – nie poprawiaj, nie modyfikuj w nieskończoność!
Zakończ proces
Proces tworzenia identyfikacji jest długi i złożony. Warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu oraz środków finansowych, aby rzeczywiście otrzymać produkt warty pieniędzy wyłożonych na usługę. Owszem, możesz zaprojektować samodzielnie logo albo zapłacić naprawdę maleńką kwotę grafikowi, aby je stworzył. Prawda jest jednak taka, że samo logo to tylko wierzchołek góry lodowej, a stworzone w oparciu o subiektywne preferencje estetyczne, pomijając badanie rynku, będzie tylko zwykłym rysunkiem, który może, ale nie musi odnieść sukcesu. Wiadomo, że gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie i nie dysponujesz odpowiednim budżetem, prawdopodobnie będziesz przechodzić ten cały proces samodzielnie, wierząc własnej intuicji.
Obojętnie, którą drogę wybierzesz życzę Ci powodzenia w tworzeniu identyfikacji Twojej marki.
Jeżeli chcesz posłuchać o 7 krokach do skutecznej strategii komunikacji marki w social mediach, koniecznie zapisz się na mój webinar. Spotykamy się 2 grudnia o godzienie 20:45, aby nauczyć się strategii nastawionej na sprzedaż.
A jeśli czujesz, że to już czas by stworzyć samodzielnie grafiki do social mediów – to jeszcze trwa promocja na mój kurs online z tworzenia dobrych grafik w social mediach. Kliknij na zdjęcie i zobacz, czy ten kurs jest dla Ciebie.
Do zobaczenia w kosmosie! Do następnego wpisu!
M