10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Instagram Reels.

Postujesz codziennie na Instagramie, dbasz o jakość zdjęć, poświęcasz czas na tworzenie karuzel, mimo tego obserwujących nie przybywa proporcjonalnie do nakładu Twojej pracy i zaanagżowania? Szukasz jakiegoś nowego sposobu i narzędzia, które polubi algorytm, a które pozwoli Ci dotrzeć do Twojego klienta?
Oto rozwiązanie, które podsuwa nam sam Instagram- Instagram Reels, czyli najnowszy sekret do tworzenia viralowego contentu i realnego przyrostu nowych obserwujących w krótkim czasie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są Instagram Reels?
  • Dlaczego warto ich używać?
  • Jak stworzyć swoją pierwszą rolkę?
  • Jak wykorzystać rolki do tworzenia treści?

Instagram Reels, swojsko nazywane już rolkami, to najnowsze narzędzie do tworzenia angażujących treści na Instagramie. Podobieństwo do TikToka nie jest przypadkowe – instagramowi specjaliści podglądają konkurencję wiedzą już, że krótkie filmy wideo to przyszłość mediów społecznościowych. 
Zatem tak jak na TikToku, od teraz możesz na Instagramie nagrywać i edytować krótkie filmy wideo (od 3 do 60 sekund), dodawać do nich muzykę i udostępniać je w zakładce „rolki”, ale także w swoich aktualnościach i Instagram stories,
No dobrze, zapytasz, ale przecież od dawna są Instagram Stories, tam też mogę nagrywać filmy i edytować je, co takiego wyróżnia Instagram Reels? Ich przewagą jest rosnąca siła przekazu filmów wideo i wielka sympatia do nich instagramowego algorytmu. 

Po co to wszystko?

Wyobraź sobie, że masz w ręku świetne narzędzie i 30 sekund na przedstawienie swojej marki – do tego właśnie możesz wykorzystać Instagram Reels. Twoje nagrane w formacie rolek wideo pojawia się na tablicy Exploruj i zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia przez kogoś, kto jeszcze Cię nie obserwuje. W przeciwieństwie do stories rolki nie znikają po 24 godzinach, widać je na tablicy obok pozostałych postów, można dodawać do nich hashtagi i opisy. Rolki to aktualnie najbardziej wyczekiwane  narzędzie do angażowania potencjalnych obserwatorów i dotarcia do coraz większej społeczności Instagrama.

Jak tworzyć rolki?

Instagram Reels możesz tworzyć na trzy różne sposoby: na ekranie głównym Instagrama, klikając na „plus” (+), który służy do dodawania zdjęć (a który ze względu na nowy symbol rolek – kamera filmowa – przeniesiono na górę tablicy Instagrama, w ten sposób od razu eksponując znaczenie Reels przez umieszczenie go na środku tablicy ),

następnie w listwie na dole wybierając „rolki”. 
Drugi sposób to kliknięcie bezpośrednio w ikonę „reels”, a następnie w symbol kamery u góry po prawej stronie. 

trzeci sposób to użycie ikonki Instagram stories i w listwie na dole wybranie opcji „rolki”. Możesz również dodać do rolek film nagrany wcześniej telefonem.

A co z gadżetami?

Możesz zdecydować o szybkości nagrywania filmu i dodawać efekty w postaci filtrów i standardowych dodatków znanych już z Instagram stories – napisy, gify, naklejki. Możesz ustawić czasomierz i określić precyzyjnie długość Twojego wideo. Możesz również dodać do filmu muzykę. Masz możliwość wybrania jej z ogromnej biblioteki lub korzystania z własnych zasobów. Instagram dodał ostatnio możliwość wyszukiwania określonych rodzajów muzyki, co bardzo ułatwia użytkownikom dopasowywanie jej do treści tworzonych wideo.

Jakie treści najlepiej tworzyć?

Możliwości jest mnóstwo. Stwórz za pomocą rolek elewator pitch swojej marki. Przedstaw się, pokazuj swoje życie, jak pracujesz, jak tworzysz, jak odpoczywasz. Inspiruj, edukuj, pokazuj backstage tego, co robisz. Twórz listy, odpowiadaj na pytania społeczności. Skłaniaj do refleksji. Wprowadź humor w swoje wideo! Ponieważ Instagram Reels to nowość, konkurencja jest jeszcze niewielka, co stwarza ogromne pole możliwości korzystania z tego narzędzia.

Statystyki i algorytm

Wchodząc w statystyki możesz kliknąć w opcję „interakcje dotyczące materiałów”, tam zejdź do rolek i sprawdź, które z Twoich filmów najbardziej zaangażowały odbiorców i jak wpłynęło to i zwiększyło listę osób, które Cię obserwują.
Algorytm Instagram Reels ze względu na ich nowość był sporą niewiadomą, zwłaszcza jeśli chodzi o to, co preferuje jako sugerowany post lub co wyświetla na tablicy Eksploruj. Ale ponieważ narzędzie to i tworzone dzięki temu treści rozwijają się błyskawicznie, Instagram pomógł odbiorcom sam publikując kilka pomocnych spostrzeżeń.
To, co już wiemy o algorytmie Instagram Reels to to, że faworyzuje filmy, które wywołują  emocje i są dostosowane do preferencji i zainteresowań Twoich odbiorców – to dlatego tak ważne jest to, żeby zdefiniować dobrze Twojego odbiorcę.  
Algorytm wyróżnia też treści, które są inspirujące, świeże i zapowiadające coś nowego, trend, za którym można natychmiast podążyć. 
Częściej wyróżniane na tablicy Eksploruj są filmy, w których korzysta się z kreatywnych narzędzi przy ich edycji. Filtry, teksty, muzyka (ta jest szczególnie doceniana przez algorytm) i korzystanie z wideo w pionie – to wszystko podbija widoczność Twojej rolki na Instagramie.
Wyróżniane są również treści łamiące konwencje, dlatego nie bój się eksperymentować i nie oglądaj się na innych, szukaj własnego stylu.
Czego algorytm nie lubi? Obrazów zbyt mocno pokrytych tekstem. Filmów nienajlepszej jakości. Z edycją w postaci ramki wokół i repostowanych na przykład z TikToka, z widocznym logo oraz tych nie spełniających wytycznych dla społeczności Instagrama.

Dodatkowe zalety

Instagram Reels to doskonałe narzędzie do pokazywania Twojej marki i pozyskiwania nowych klientów dla Twojego biznesu. Największą zaletą rolek jest ich krótki format – nie wymagający od Ciebie perfekcji, a dający pole do popisu dla kreatywności w tworzeniu Twoich filmów.
Łatwość edycji daje przyjemność ich tworzenia i możliwość pokazania siebie i swojej marki w mniej oficjalny, ludzki sposób, co jest podstawą do tworzenia relacji i powiększania swojej społeczności.
Pokaż, jak pracujesz, jak tworzysz, pokaż swoje miejsce pracy i swoje produkty w fazie ich powstawania. Opowiedz o swoich ulubionych miejscach i gdzie uwielbiasz pić kawę i czym zajmujesz się po godzinach. 

Gdzie znaleźć swoje rolki?

Na Twojej głównej tablicy klikając w ikonę rolek możesz odnaleźć nagrane i opublikowane wcześniej Instagram Reels i odczytać ilość ich odsłon. Możesz powrócić do ich edycji, a nawet je zremiksować. W tej zakładce znajdziesz również wszystkie wersje robocze swoich filmów i również z nimi pracować.

A jak to wygląda w Polsce?

Instagram Reels pojawiły się na świecie dokładnie rok temu w kilkudziesięciu krajach, w Polsce to ciągle prawie niedostępne narzędzie, ponoć problemem jest kwestia praw autorskich związanych z muzyką. Pojawiają się jednak informacje, że Instagram planuje wprowadzenie rolek w kolejnych regionach do końca tego roku. 
Nie zmienia to faktu, że warto obserwować tych, którzy robią to dobrze i notować już teraz pomysły na własne rolki tak, aby wykorzystać maksymalnie ich ogromny potencjał.
Podsumowując – Instagram Reels będzie niewątpliwie treścią coraz bardziej preferowaną przez algorytm. Ich tworzenie nie wymaga perfekcji i daje dużo przyjemności. Pozwala też na wielokrotne ich wykorzystywanie – te najlepsze zawsze można przypomnieć i wykorzystać w Instagram stories albo jako treść główną Twojej tablicy. Enjoy!