Strategia komunikacji marki w social mediach – część V – wybór mediów do komunikacji

Cześć:) Jesteśmy cały czas w serii wpisów o strategii komunikacji marki w social mediach. Poprzednie, do których warto wrócić to:
 

Jak wyznaczać cele marki ? – o tym możesz przeczytać  – TUTAJ

Jak definiować klienta? – obszerny materiał –  TUTAJ 

Jak ustalić kulturę swojej marki – jej głos i ton? – TUTAJ 

Jak zabrać się za identyfikację wizualną marki?TUTAJ 

 
A dzisiaj zajmiemy się problemem, z którym spotykam się bardzo często, czyli w których mediach społecznościowych Twoja marka powinna się pojawić.
Z wyborem mediów moim zdaniem nie ma dużego problemu. Jesteś tam, gdzie jest Twój klient. A nie tam, gdzie komunikuje każdy. Przykładowo, jeśli Twoich klientów nie ma na Instagramie, to nie ma potrzeby prowadzenia tam rozbudowanej komunikacji. Podobnie jest, gdy tworzysz kampanie sprzedażowe w social mediach. Zawsze ustanawiasz media nadrzędne, w których komunikujesz najwięcej.
Istotne jest również to, żeby poznać te media społecznościowe od strony komunikacji. Bo każde z nich charakteryzuje inny styl, do którego często trzeba dostosować ton marki, jednocześnie nie zapominając o komunikowaniu spójnych wartości.
Postanowiłam scharakteryzować najważniejsze media społecznościowe, w których możesz zakomunikować Twoją markę. Zobacz, dlaczego warto im się przyjrzeć:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądają podstawowe dane demograficzne w rozbiciu na poszczególne media
  • jakie zalety ma komunikacja marki w poszczególnych mediach

Podstawowe dane demograficzne

 Zacznijmy od podstawowych danych demograficznych mediów. Zanalizuję je dzisiaj tak, żebyś wiedział:

  • gdzie jest najwięcej użytkowników,
  • w jakich są grupach wiekowych,
  • ile procent wśród nich stanowią kobiety, a ile mężczyźni.
strategia komunikacji marki

To ważne, bo dzięki takim danym już teraz możesz określić, jak to się ma do posiadanej przez Ciebie oferty. Poniższe dane dotyczą Polski:

 
strategia komunikacji marki

Facebook

CECHA                                      ZASTOSOWANIE
KONTO PRYWATNE Zmieniając ustawienia konta na publiczne,  jako marka masz możliwość zdobyć jeszcze więcej kontaktów. Możesz rozmawiać z klientami przez Messenger i  nawiązywać biznesowe relacje.
Masz możliwość pokazania tutaj swojej strony internetowej i biogramu, który od razu zweryfikuje, kim jesteś i jak można się z Tobą skontaktować.
Dzięki narzędziom FB możesz łatwo przekierować klienta z konta osobowego na fanpage i stronę internetową.
Mało kto wie, ale także na zdjęciach wyróżnionych można pokazać swoje produkty i usługi i dołączyć do nich konkretny link, prowadzący do Twoich stron zakupowych.
Możesz także wypełnić odpowiednio swoje zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle – najlepiej poprzez opowieść marki – i w tym przypadku znowu masz możliwość zareklamowania swoich działań.
KONTO FIRMOWE Twoja marka może założyć swój fanpage i komunikować treści, które potem może odpowiednio zareklamować, targetując komunikaty do specjalnie wyselekcjonowanych grup docelowych.
Śmiało można powiedzieć, że fanpage to druga strona internetowa dla Twoich działań. To tylko niektóre informacje, które możesz na niej zamieścić:

 

  • Twoja historia,
  • opisy do profilu i tła,
  • sklep z produktami i usługami,
  • zakładka usług, w której tłumaczysz, czym się zajmujesz,
  • zakładka grupy, w której łączysz swoją społeczność z FB,
  • możliwość połączenia fanpage’a z zapisem na Twój newsletter, przejście na stronę internetową, grupę itd.,
  • możliwość publikowania bloga w formie notatki,
  • wydarzenie

oraz dodatkowe karty, które sam możesz stworzyć (np. kursy online, szkolenia, konsultacje itd.). Facebook daje Ci bardzo dużo możliwości sprzedażowych, dzięki którym możesz  lepiej opowiedzieć o swojej marce.

KONTO REKLAMOWE Zakładając konto reklamowe możesz dotrzeć ze swoimi komunikatami do osób, które są potencjalnie zainteresowane Twoim produktem. Naprawdę warto podziałać na FB Ads.
               
NARZĘDZIA BIZNESOWE
Strona biznesowa, sklep, Messenger, bot, planer postów, menadżer reklam, podpowiedzi do tworzenia grafiki, podpowiedzi do budowania treści, helpdesk, grupy tematyczne, statystyki odbiorców.
BIOGRAMMożliwość opowiedzenia swojej historii. Możesz w nim podać linki do stron i mediów społecznościowych.
BLOG Możliwość publikowania artykułów blogowych ze zdjęciami w formie notatki.
GRUPA FBMożliwość założenia własnej społeczności pod kontem osobowym lub fanpage’em.
WYDARZENIEMożliwość tworzenia wydarzeń: live transmission, wyzwanie, kursy online.
FORMATY KOMUNIKACJI Post tekstowy ze zdjęciem, grafika, video, live transmission, infografika, mapy myśli, wyróżnione tło, relacje w grupie, na fanpage’u i koncie osobowym, podcasty, premiery filmowe.

Instagram

CECHA                                  ZASTOSOWANIE
KONTO PRYWATNE I FIRMOWEMożesz mieć konto prywatne, ale stracisz statystyki, więc zdecydowanie lepiej będzie Ci  na koncie publicznym.
               
KATEGORIA WIEKOWA I LICZBOWA 
Instagram, podobnie jak Facebook ( tak, wiem, że to ten sam właściciel) zbiera bardzo dużą liczbę użytkowników w najróżniejszych grupach wiekowych.
                
NARZĘDZIA BIZNESOWE
Możliwość założenia strony biznesowej, sklepu, wysyłki wiadomości do pojedynczego odbiorcy lub grupy odbiorców. Możliwość korzystania z konkretnej statystyki, pozwalającej na ocenę zaangażowania odbiorców w komunikaty, połączenie reklam z Facebookiem, a także samodzielne reklamy, kierowane tylko na konto instagramowe.
              
BIOGRAM
Możliwość opowiedzenia o sobie w swoim bio, także z linkiem do swoich miejsc w sieci i opisem zawodowym.
                  
HASZTAGI
Możliwość wyszukiwania Twoich zdjęć, opisów poprzez hasztagi, które sam sobie wybierasz.
       
        LIVE TRANSMISSION
Możliwość prowadzenia transmisji na żywo.
TELEWIZJA IGMożliwość wgrania dłuższych filmów reklamowych.
REKLAMA FB ADS Możliwość połączenia reklam z Facebookiem.
GRUPA Możliwość zakładania grup odnośnie wysyłki komunikatów.
FILTRY Oprócz filtrów typowo wykorzystywanych do obróbki zdjęć świetnie działają także filtry, które można stosować na Insta Story.
FORMATY KOMUNIKACJI Post tekstowy, ze zdjęciem, grafika, video, live transmission, infografika, mapy myśli, insta story, telewizja IG.

Twitter

Dla mnie  to wciąż mało wykorzystywane medium społecznościowe w Polsce. Powiedziałabym nawet, że jak jesteś na Twitterze i masz tam rozwinięte konto, to reakcja: „Wow!”  jest całkowicie zasłużona 🙂

Gdybyśmy wzięli pod uwagę dane demograficzne, to największą grupę społeczną stanowią użytkownicy w wieku od 15 do 24 lat, następnie od 25 do 34 lat, a zaraz po niej – od 35 do 44.

Z racji tego, że z Twittera korzysta wielu bardzo zamożnych lub po prostu popularnych ludzi, dla niektórych marek może to oznaczać szansę na korzystne influencerstwo. Jednak znowu warto się zastanowić, czy na pewno pojawia się tam Twój klient.
W tym medium masz 140 znaków na napisanie o sobie, produkcie czy swojej firmie.
O ile Facebook kojarzony jest raczej z medium tzw. „bliskich relacji”, które szybko można przekształcić w znajomości, o tyle Twitter jest trochę inną społecznością. Nazwałabym ją społecznością „badaczy”, którzy Cię obserwują.
Ale, jeśli chodzi o Twittera jest coś, co może przydać się w każdej branży, a mianowicie możesz po konkretnej frazie branżowej sprawdzić, o czym w tej sprawie pisano. O co pytano. Dla mnie to świetny sposób na szukanie tematów blogowych czy też szukanie niszy pod produkt.
Jeśli celujesz w rynki zagraniczne, Twitter może być bardzo dobrym miejscem do tworzenia komunikacji marki.

Linkedin

CECHA

ZASTOSOWANIE

KONTO PRYWATNE I FIRMOWEPrzy zastosowaniu ustawień publicznych klienci idą z dwóch stron. Masz możliwość prowadzenia dwóch komunikacji, a przy tym większe pole do popisu, jeśli chodzi o dzielenie treści na Linkedinie. Jednak moim zdaniem, podobnie jak na Twitterze, o wiele więcej osiągniesz tutaj przy koncie personalnym. Jednak, jeśli chcesz reklamować swoją firmę, niezbędne będzie do tego konto biznesowe.
               
KATEGORIA WIEKOWA I LICZBOWA 
Liczba użytkowników jest dużo mniejsza niż ta, która stanowi społeczność Facebooka i Instagrama. Przyjmuje się, że to społeczność bardziej biznesowa, nastawiona na zupełnie inny rodzaj komunikacji. Często korporacyjny, konkretny, a nie lekkostrawny, jak komunikacja na Facebooku. Kolejny raz warto wrócić do strategii, w której mówiliśmy o kulturze marki. Ważny jest Twój ton. Powinieneś go dostosować do konkretnego medium społecznościowego.
                
NARZĘDZIA BIZNESOWE
Te najważniejsze to:

 

  • Możliwość założenia strony biznesowej,
  • tworzenie reklam,
  • korzystanie z rozbudowanego systemu Sales Navigator,
  • integracja ze Slideshare,
  • narzędzia do budowania bazy kontaktów – import bazy kontaktów,
  • wiadomość email (prywatne wiadomości),
  • tworzenie CV,
  • możliwość dodania swoich stron internetowych, certyfikatów, video,
  • live transmission.
              
           
NARZĘDZIA INTEGRACJI
Możliwość dodania adresów stron internetowych, numerów telefonów, wstawienia swojej video wizytówki, opisania miejsc w sieci, zamieszczenia konkretnego CV, ukończonych certyfikatów czy rekomendacji od klientów.
              
BIOGRAM
Rozbudowany – możemy w wielu miejscach opisać swoją markę.
                  
BLOG
W sposób bezpłatny można prowadzić w tym miejscu blog.
       
LIVE TRANSMISSION
Możliwość tworzenia transmisji na żywo i relacji.
REKLAMA Możliwość reklamowania swojego biznesu w bardzo rozbudowanym kreatorze reklam.
GRUPA Możliwość zakładania grup.
FORMATY KOMUNIKACJI Post tekstowy, post z grafiką, video, live, relacje, blog.

Youtube

 Czy każda marka musi być na YouTubie? Oczywiście, że nie. Jednak przy wielomilionowej społeczności na pewno świtało Ci już w głowie, że fajnie byłoby mieć tam content, bo rzeczywiście wielomilionowa społeczność robi wrażenie. Kto nie wyszukiwał nigdy informacji na YouTubie – ręka w górę 🙂
YouTube to w zasadzie kopalnia metadanych, bo umieszczając tam swój film możesz opisać całą markę tak, aby dobrze pozycjonować jej komunikację. W tym przypadku frazy kluczowe w tytule filmu i jego opis mają znaczenie.

Wystarczy, że podczas nagrywania filmu zastosujesz następujące wskazówki:

  1. Nazwa Twojego filmu ma znaczenie. Dlatego to właśnie w tytule powinieneś umieścić konkretne frazy kluczowe. Dzięki nim możesz wpłynąć na pozycjonowanie Twojej marki w internecie. To właśnie tag tytułu Twojego filmu jest kluczowy.
  2. Opis filmu buduje Twoją markę. Jeżeli tych samym fraz kluczowych nie użyjesz w opisie albo nie opiszesz swojego filmu, to pozbawiasz się lepszego pozycjonowania. Dlatego ważne jest także, aby w opisie filmu dodać konkretny adres URL, do którego chcesz doprowadzić swoją społeczność.
  3. W opisie dodaj również swoje miejsca w sieci. Dobrze jest dodać hasła: „Śledź nasze konto na Facebooku czy Instagramie” – wówczas po raz kolejny wykorzystujesz darmową przestrzeń do zareklamowania swojej marki.
  4. Określ kategorie swojego filmu.  Zgodne z marką i branżą, w której pracujesz.

Prowadzenie konta na YouTubie nie jest proste. Piszę tak, ponieważ wiem, że budowanie tam społeczności wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale również bardzo dużego zdyscyplinowania, jeśli chodzi o wstawianie konkretnych tagów i opisów. Jeżeli jednak postawisz na dobry jakościowo content i chcesz rozwinąć swoją markę w tym kanale – to warto! Świetnym tego przykładem jest konto chłopaków z „Przygody przedsiębiorców”. Doskonale pamiętam, jak zaczynali zupełnie od zera – dzisiaj mają tysiące followersów.

Snapchat

W Polsce nadal nie jest on tak popularny, jak Instagram. 82% użytkowników w Polsce jest w wieku od 13 do 18 lat. Dlatego, jeśli Twoja grupa docelowa to właśnie ten target, opowiadanie o swojej marce w tej przestrzeni może się opłacić. Tworzenie krótkich historii, zajawek z życia firmy, kręconych na luzie na pewno odbije się pozytywnie na wizerunku Twojej marki.
 
Na dzisiaj to tyle. Bo pewnie pomyślałeś sobie: „A  gdzie jest na przykład PINTEREST?”. O nim napiszę Ci kiedy indziej.
Do zobaczenia w następnym materiale o strategii! A jeżeli potrzebujesz kompleksowej wiedzy z zakresu strategii komunikacji marki na Facebooku, to koniecznie zapisz się na mój webinar. Już 2 grudnia – o godzinie 20:45 porozmawiamy o strategii nastawionej na sprzedaż! Klikaj na zdjęcie i zapisuj się.