Land Rover storytelling czyli czego możesz nauczyć się od marki, która mówi językiem klienta.

Mówi się, że storytelling to sposób na pokazywanie emocji i dotarcie do klienta. Skuteczne opowiadanie historii  pobudza wyobraźnię i zwraca uwagę na czyjeś doświadczenia.
 

Ale marki o tym zapominają. Ich błędem jest to, że opowiadają tylko o sobie. Sedno najbardziej skutecznych opowieści polega na tym, by opowiadać o sobie językiem klienta. I to niewątpliwie robi marka LAND ROVERS.

 Dzisiaj chcę Cię zachęcić do obejrzenia bardzo dobrej kampanii The Land of Land Rovers , bo to jedna z tych kreacji, która zwraca uwagę, że ważniejsze od marki są uczucia i przeżycia Twoich klientów i fanów. Że to właśnie klient jest bohaterem Twojej historii, to na nim skupia się cała uwaga. Marka jest tylko tłem. Obszarem, w którym klient może się realizować.

Obejrzyj kampanię Land Rovers. Na swoje 70 – lecie firma stworzyła prawdziwą historię o „Krainie Land Roverów”, mieszczącej się w indyjskich Himalajach. To dla mnie szczególny obraz, bo byłam tam 5 lat temu i dobrze pamiętam te strome i wąskie drogi na bardzo dużych wysokościach.
 
Ale film nie opowiada tylko o  Himalajach i nie mówi tylko o samochodach. To historia o lokalnych kierowcach, którzy polegają na marce Land Rovers przemierzając codziennie bardzo trudne i niebezpieczne tereny. Firma pokazała swoich klientów, którzy z przejęciem opowiadają o warunkach, w jakich pokonują swoje trasy.
 
https://www.youtube.com/watch?v=YNXU1IR2LR8&feature=youtu.be
Zespół Land Rovera przez 10 dni zamieszkiwał w wiosce Maneybhanjang, aby poznać tych kierowców i doświadczyć ich codziennego życia. Marka pokazała, że klienci są dla nich najważniejsi. Że żeby zrozumieć ich świat, trzeba samemu zobaczyć, jak wygląda.

  10 RZECZY, KTÓRYCH MOŻESZ NAUCZYĆ SIĘ OD MARKI LAND ROVERS: 

  • Kiedy opowiadasz historię o firmie, produkcie, marce osobistej nie opowiadaj tylko o marce. Opowiadaj językiem klienta. Tak, aby zrozumiał Twoją historię. Zwróć uwagę, że historie viralowe to te, z którymi można się utożsamić. Bo dotyczą takich, a nie innych bohaterów, z takim, a nie innym problemem.
  • Kiedy opowiadasz o przeżyciach klienta, dobrze by było abyś je znał, abyś dokładnie wiedział, jaki Twój odbiorca ma problem. Bez tej wiedzy ciężko tworzyć dobre opowieści.
  • Kiedy budujesz swoje narracje zwróć uwagę na potrzebę, jaką ma odbiorca. Czy historia którą opowiadasz do czegoś mu się przyda? Czy może chcieć w niej uczestniczyć?
  • Wykorzystaj odbiorców swojej marki do tworzenia opowieści na jej temat. To najlepsza wizytówka marki.
  • Zwróć uwagę na temat swojej historii, powinien być wycelowany w problem klienta.
  •  Zanim zaczniesz opowiadać, najpierw poznaj swoich odbiorców. Stara zasada, ale często o tym zapominamy.
  • Namów klientów na dzielenie się doświadczeniami związanymi z Twoją marką – rekomendacje, udostępnienia, historie filmowe.
  • Stwórz możliwości do dzielenia się historiami związanymi z Twoją marką (konkursy, odpowiednie call to action)
  • Zwróć uwagę na to, by Twoja historia biznesowa nie była banalna, tylko dotyczyła konkretnych doświadczeń związanych z Twoją marką.
  • Opowiadaj o tym, o czym chce usłyszeć Twój klient lub pozwól mu mówić o sobie.

O kampaniach reklamowych będzie na moim blogu jeszcze bardzo dużo wpisów. Jestem z tych, którzy w ostatnim czasie prześledzili ponad 100 kampanii, ale o wszystkich w jednym poście nie da się napisać:)

BTW – zapisz się na mój newsletter. Będziesz od razu powiadamiany o nowych artykułach na blogu. Kliknij na zdjęcie i pobierz prezent:

 

Do zobaczenia w kosmosie!
Kapitan Statku St-38