KOMUNIKACJA MARKI NA FACEBOOKU – ŁĄCZENIE KONT

Kilka dni temu, uruchomiłam w grupie FB „Storytelling i komunikacja marki w social mediach” 60-dniowy blok tematyczny dotyczący komunikacji marki na Facebooku. Pojawiło się w tym bloku ważne pytanie: czy potrzebuję fanpage’a skoro mam dobrze rozwinięte konto osobowe? A z tego pytania wyłoniło się kolejne: czy jak komunikuję markę na fanpage’u, to mam to też robić na koncie osobowym?

 

Zacznę od tego, że kontem osobowym nazywam profil osobowy, którego ustawienia na Facebooku mają status publiczny. Nie prywatny. Fanpage’em natomiast stronę stanowiącą komunikację np. marki firmy, produktu, marki osobistej czy taką, która nie służy monetyzacji, tylko jest formą opowiadania o tym, czego dotyczy.

Na pytanie: czy potrzebuję fanpage’a skoro mam dobrze rozwinięte konto osobowe? – odpowiem: to zależy od celu Twojej komunikacji. Jeśli chcesz być marką, która nie będzie sprzedawać niczego na Facebooku i nie potrzebuje się reklamować, to jesteś w stanie przy publicznych ustawieniach konta uzyskać 5 tys. znajomych i setki tysięcy osób, które będą obserwować Twój profil. W którymś momencie jednak zrozumiesz, że silna marka osobista może, sprzedawać siebie poprzez umiejętne targetowanie reklamy na FB docierając do odbiorców zainteresowanych tym, o czym komunikujesz.

Gdybym mogła to ująć w jednym zdaniu, to napisałabym, że na fanpage’u prowadzisz biznes, na koncie osobowym robisz dokładnie to samo. Tylko że na fanpage’u masz na to pełne przyzwolenie, a na koncie osobowym musisz bardziej uważać na rodzaj komunikacji sprzedażowej.

 To jeden z moich ulubionych tematów dyskusji, bo uważam, że oba rodzaje kont facebookowych są potrzebne do komunikowania marki. Głównie dlatego, że dzięki połączeniu komunikacji w dwóch obszarach – możemy więcej zdziałać.

O tym, w jaki sposób połączyć konto osobowe z fanpage’em, jak dodać znaczniki do innych mediów społecznościowych, by być bardziej widoczną marką, jak bezpłatnie wykorzystać miejsca do udostępniania grafiki zapraszającej na fanpage (z czego wiele osób w ogóle nie korzysta) można dowiedzieć się na moim kursie online z komunikacji marki na Facebooku. Link do kursu tutaj

A teraz wróćmy do przeanalizowania komunikacji marki na Facebooku poprzez połączenie dwóch obszarów informowania o marce – konta osobowego i fanpage’a.

 

Jeśli wierzysz, że masz jakąś prywatność na Facebooku, co szumnie nazywasz posiadaniem konta prywatnego, jesteś w błędzie. Nasz cukierkowy Mark, już dawno zadbał o to, by w jego przestrzeni tej prywatności nie było. Prywatność jest w domu. Dlatego przy łączeniu komunikacji marki na koncie osobowym z fanpage’em powinieneś mieć konto publiczne, a nie prywatne. Masz wtedy możliwość większego wpływu na komunikację z odbiorcą. Aby dobić niedowiarków, napiszę, że jak sobie Twoja marka stworzy konto prywatne, to będzie nadal zależna od cukierkowego Marka, ale nie będzie miała wpływu na sprzedaż. W przypadku konta publicznego też będzie pod władzą Cukierka, ale przynajmniej z większym wpływem na zyski płynące ze swojej komunikacji.

 

MARKA STANOWIĄCA O SOBIE

Problem marki zaczyna się wtedy, kiedy myśli, że powinna komunikować tylko na Facebooku bez posiadania strony www. Wtedy skazujesz się na całkowitą zależność od naszego Cukierka i jeśli Cukiereczek jutro stwierdzi, że zlikwiduje firmę, to Cię na jego mapie już nie będzie. A cała Twoja komunikacja przestanie mieć znaczenie, bo nikt się o niej nie dowie. Dlatego często powtarzam, że najważniejszym call to action, jakie należy stosować przy postach FB to takie, które prowadzi do Twojego artykułu blogowego i strony www. Ten problem mają także marki z biznesu beauty, które często rezerwację czy rejestrację klientów przychodzących np. do salonów kosmetycznych ogłaszają na booksy. I to jest ok, ale jak booksy, któregoś dnia postanowi zniknąć z mapy świata, to znowu marka Twojej firmy jest zagrożona. Zawsze zachęcam do przemyśleń o tym, że marka powinna stanowić o sobie sama i nie być zależna od wszystkich. Wtedy ma szansę o sobie decydować.

 

 

Dlaczego jestem zwolennikiem prowadzenia spójnej komunikacji na obu rodzajach kont? Bo uważam, że za każdą marką stoi człowiek, a nie logotyp. A to oznacza, że jeśli prowadzisz fanpage firmy transportowej, to na koncie osobowym każdy powinien wiedzieć, że interesujesz się transportem.

Tymczasem dzisiaj jest tak, że właściciel firmy transportowej umieszcza na zdjęciu profilowym pszczółkę Maję albo inne hocki-klocki, które nijak się mają do tego, czym się zajmuje. A ja otrzymuję propozycje współpracy od copywriterów, którzy na zdjęciu profilowym umieszczają dinozaura albo Wielkiego Ptaka z Ulicy Sezamkowej.

To nie jest  komunikacja marki, to jest rodzaj komunikacji przypadkowej i nieprzemyślanej, która w moim odczuciu nie jest w stanie generować opłacalnych leadów, bo nie da się rozmawiać z dinozaurem o biznesie na poważnie.

 

ZYSKI Z ŁĄCZENIA KOMUNIKACJI NA OBU RODZAJACH KONT

Zasięgi na fanpage’ach zostały ograniczone. Prawdą jest też,  że na koncie osobowym można uzyskać lepsze zasięgi, nie płacąc za to ani złotówki.

Właśnie z tej przyczyny połączenie obu komunikacji jest bardziej zyskowne. Wszyscy odbiorcy, których pozyskasz na koncie osobowym to darmowe leady, dlatego nie pomijałabym tej komunikacji. Uznaję ją za bardzo ważną w kontekście budowania swojej rozpoznawalności.

Jednak jeśli chcesz być marką mającą większy zasięg i możliwości sprzedażowe, to do darmowych leadów warto dodać te płatne. A te płatne biegną z wielu działań, których nie możesz przeprowadzić na profilu osobowym.

 

WIĘCEJ KOMUNIKOWAĆ NA KONCIE OSOBOWYM CZY FANPAGE’U?

I tutaj dochodzimy do mojej ulubionej odpowiedzi: to zależy. Ja znam dwa typy prowadzenia komunikacji marki, zawsze przy założeniu, że jest ona spójna w obu obszarach. Możesz więcej komunikować na koncie osobowym, jeśli widzisz, że to realizuje cele, które sobie założyłeś. Możesz też zrobić odwrotnie, jeśli po przetestowaniu swoich treści więcej dobrego przyniosły Twojemu fanpage’owi.

JAKIE TREŚCI WRZUCAĆ NA FANPAGE, A JAKIE NA KONTO OSOBOWE?

O tym będę mówić na moich bezpłatnych video szkoleniach. O ich terminie poinformuję Cię, jak tylko uruchomię zapisy na wydarzenie.