Z jakich elementów powinien składać się angażujący newsletter?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre newslettery są niezwykle skuteczne, a inne przechodzą niezauważone? Co czyni je tak fascynującymi, że odbiorcy z niecierpliwością czekają na kolejne wiadomości? Sekretem są konkretne elementy, które tworzą angażujący newsletter. Dziś odkryję, co kryje się za skutecznym e-mail marketingiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Z jakich elementów składa się angażujący newsletter.
 • Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by przyciągnąć odbiorców.
 • Dlaczego perswazyjne nagłówki to podstawa?
 • Dlaczego prostota i łatwość rozumienia treści to klucz do osiągnięcia największych zysków.

Perswazyjny nagłówek

Pierwsze wrażenie to klucz. Nagłówek powinien być chwytliwy, unikalny, a zarazem krótki i zwięzły. Ważne jest, aby przyciągał uwagę odbiorcy i nakłaniał do otwarcia wiadomości. Dobry nagłówek to taki, który obiecuje wartość i wzbudza ciekawość. Jak to może wyglądać na konkretnych przykładach?

 1. „Nie Przegap Tego! 10 Najlepszych Porad dla Przedsiębiorców” – Nagłówek tworzy poczucie pilności i jest bardzo konkretny, co pomaga odbiorcom zrozumieć, co mogą zyskać, otwierając e-mail.
 2. „Twój biznes Może Być Łatwiejszy: Sprawdź Nasze Nowe Rozwiązania” – Ten nagłówek mówi bezpośrednio do potrzeb odbiorcy, obiecując rozwiązanie, które może usprawnić ich biznes.
 3. „Zostań Ekspertem w Marketingu z Naszymi Poradami!” – Nagłówek oferuje możliwość rozwoju i nauki, co może być atrakcyjne dla wielu odbiorców.
 4. „Jesteś Gotowy na Rewolucję? Sprawdź Naszą Najnowszą Ofertę!” – Ten nagłówek buduje ekscytację i ciekawość, zachęcając do otwarcia e-maila, aby dowiedzieć się więcej.
 5. „Odkryj Sekrety Algorytmu Instagrama: Twoja Droga do strategii, która działa!” – Ten nagłówek jest intrygujący i obiecuje wartość, co może zachęcić odbiorców do otwarcia newslettera, aby dowiedzieć się więcej.

Personalizacja

Dane odbiorcy nie służą tylko do prawidłowego adresowania wiadomości. Pozwalają na tworzenie spersonalizowanych treści, które są bardziej skuteczne niż uniwersalne wiadomości. Korzystając z informacji o preferencjach, zainteresowaniach czy historii zakupów, możemy dostarczać treści, które są dla odbiorcy wartościowe.

Wartościowa treść

Wartościowa treść to kluczowy element skutecznego newslettera. W zależności od Twojego biznesu i odbiorców, wartościowa treść może przybierać różne formy. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na ten temat.

 1. Informacyjna – wartościowa treść może dostarczać istotnych informacji. Może to dotyczyć nowych produktów, usług, aktualizacji firmy lub branży, które mogą wpłynąć na odbiorców. Informacyjna treść powinna być dobrze napisana, dokładna i aktualna, aby subskrybenci mogli polegać na Twoim newsletterze jako źródle wiarygodnych informacji.
 2. Edukacyjna – edukacyjne treści to takie, które uczą odbiorców czegoś nowego. Mogą to być porady, instrukcje, szkolenia, webinary, e-booki itp. Takie treści są szczególnie wartościowe, gdy dostarczają praktycznych wskazówek, które odbiorcy mogą natychmiast zastosować.
 3. Rozrywkowa – nie wszystkie treści muszą być poważne. Czasem wartościową treścią może być coś, co rozbawi, zainspiruje lub zainteresuje odbiorców. Może to być ciekawostka, anegdota, quiz, konkurs czy coś innego, co jest związane z Twoim biznesem, ale dostarcza także rozrywki.
 4. Interaktywna – interaktywne treści to takie, które angażują odbiorców i zachęcają ich do działania. Może to być ankieta, quiz, konkurs, prośba o feedback itp. Takie treści mogą zwiększyć zaangażowanie odbiorców i zapewnić Ci cenną informację zwrotną.
 5. Osobista – personalizowane treści, które odnoszą się bezpośrednio do odbiorcy, mogą być szczególnie wartościowe. Mogą to być wiadomości urodzinowe, podziękowania za lojalność, oferty skierowane do konkretnego odbiorcy itp. Takie treści pokazują odbiorcom, że są dla Ciebie ważni.

Ważne jest, aby pamiętać, że wartościowa treść nie zawsze musi być bezpośrednio związana z Twoim biznesem. W rzeczywistości, często treści, które są bardziej ogólne, ale nadal istotne i interesujące dla Twoich odbiorców, mogą być równie skuteczne, jeśli chodzi o budowanie relacji i zaufania.

Call to action

Każdy newsletter powinien mieć wyraźny cel. Bez względu na to, czy chcesz, aby odbiorca dokonał zakupu, odwiedził stronę internetową czy podzielił się treścią, musisz to wyraźnie określić. CTA (Call-to-Action), czyli wezwanie do działania, jest narzędziem, które pozwala na to w jasny i prosty sposób.

Oto niektóre sposoby, jak skutecznie wykorzystać CTA w Twoim newsletterze:

 1. Użyj mocnych, aktywnych słów – Słowa takie jak „dołącz”, „kup teraz”, „zarejestruj się”, „odwiedź naszą stronę” są silnymi wezwaniami do działania, które dają jasną instrukcję, co ma zrobić odbiorca.
 2. Użyj pilności – Pilność może zachęcić odbiorców do natychmiastowego działania. Słowa i zwroty takie jak „dzisiaj”, „teraz”, „nie czekaj” lub „oferta ograniczona” mogą zwiększyć prawdopodobieństwo podjęcia działania.
 3. Wyraź korzyści – Dobre CTA powinien także wyraźnie komunikować korzyści z podjęcia działania. Na przykład, zamiast tylko powiedzieć „kup teraz”, możesz powiedzieć „kup teraz, aby zaoszczędzić 20%” lub „dołącz do nas, aby otrzymywać ekskluzywne oferty”.
 4. Użyj kontrastujących kolorów – Kolory CTA powinny kontrastować z resztą newslettera, aby przycisk lub link był łatwo zauważalny. Nie chcesz, aby Twój CTA zginął w tle.
 5. Umieść CTA w widocznym miejscu – CTA powinno być łatwo zauważalne i umieszczone tam, gdzie naturalnie spoczywa wzrok odbiorcy. To często oznacza umieszczenie go na górze newslettera, ale zależy to od układu i designu Twojego newslettera.
 6. Testuj i optymalizuj – Różne grupy odbiorców mogą różnie reagować na różne CTA. Warto przeprowadzać testy A/B na różnych wersjach CTA, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej dla Twoich odbiorców.

Pamiętaj, że celem CTA jest przekonanie odbiorców do podjęcia konkretnej akcji, która przyniesie im wartość, a jednocześnie wesprze Twoje cele biznesowe. Dobrze zaprojektowane i strategicznie umieszczone CTA może znacznie zwiększyć skuteczność Twojego newslettera.

Prosty design

Prosty, czytelny design jest kluczem do skuteczności newslettera. Ważne jest, aby odbiorca mógł łatwo przyswoić informacje. Wykorzystaj białe przestrzenie, krótkie paragrafy i punktory, aby ułatwić czytanie.

Oto kilka punktów, które pomogą Ci stworzyć prosty i efektywny design newslettera:

 1. Czysty układ – newsletter powinien być łatwy do przeczytania i przeglądania. Użyj dużych nagłówków, krótkich akapitów i dużo białej przestrzeni, aby ułatwić czytanie. Unikaj zbyt dużego natłoku tekstu lub obrazów, które mogą przytłoczyć odbiorcę.
 2. Czytelny tekst, czcionki – czcionki powinny być na tyle duże, aby były łatwo czytelne, nawet na małych ekranach urządzeń mobilnych. Staraj się utrzymać spójność czcionek i stylów w całym newsletterze.
 3. Skoncentruj się na jednym głównym przekazie – zamiast próbować przekazać wiele różnych wiadomości na raz, skup się na jednym głównym przekazie. Może to być promocja, informacja o nowym produkcie, zaproszenie do wydarzenia itp. Ułatwi to odbiorcom zrozumienie, o co chodzi w Twoim newsletterze.
 4. Używaj kontrastujących kolorów – kontrastujące kolory mogą pomóc wyróżnić najważniejsze elementy newslettera, takie jak nagłówki, CTA, linki itp. Jednak pamiętaj, aby kolory były spójne z Twoją marką i nie odciągały uwagi od treści.
 5. Użyj obrazów z umiarem – obrazy mogą wzbogacić Twój newsletter i uczynić go bardziej atrakcyjnym, ale powinny być używane z umiarem. Za dużo obrazów może spowolnić ładowanie Twojego newslettera, szczególnie na urządzeniach mobilnych, co może frustrować odbiorców.
 6. Testuj na różnych urządzeniach – pamiętaj, że Twój newsletter będzie wyświetlany na różnych urządzeniach i platformach emailowych. Upewnij się, że Twój design dobrze wygląda i jest funkcjonalny na różnych ekranach i w różnych klientach pocztowych.
 7. Zadbaj o odpowiednie sekcje newslettera, które będą dzielić tekst na mniejsze odcinki. Zadbaj też wtedy o sekcję mówiącą o tym, czego dzisiaj ktoś dowie się czytając Twój list.

Pamiętaj, że prosty design nie oznacza nudny. Dobrze zaprojektowany newsletter powinien być atrakcyjny i odzwierciedlać osobowość Twojej marki, jednocześnie pozostając łatwym do przeczytania i przyswojenia.

Optymalizacja pod urządzenia mobilne

Coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania poczty. Twoje newslettery muszą być zatem dostosowane do ekranów różnych rozmiarów i rodzajów. Oznacza to nie tylko dostosowanie rozmiaru obrazów, ale także formatowania tekstu i układu strony.

Regularność wysyłki

Regularność wysyłki to kolejny klucz do sukcesu. Wysyłając newslettery regularnie, na przykład raz w tygodniu, utrzymujemy stały kontakt z naszymi subskrybentami i zwiększamy szanse na to, że zostaną z nami na dłużej.

Używaj storytellingu

Storytelling, czyli opowiadanie historii, jest potężnym narzędziem angażującym. Może to być historia Twojej firmy, klienta, produktu lub nawet branży, w której działasz. Dobrze opowiedziana historia potrafi wciągnąć odbiorcę i zbudować głębszą relację.

Oto kilka wskazówek na temat wykorzystania storytellingu w newsletterach:

 1. Wykorzystaj historię marki. Twoja marka ma swoją własną unikalną historię, która może pomóc w zbudowaniu silniejszych relacji z odbiorcami. Możesz podzielić się historią założenia firmy, opowiedzieć o wyzwaniach, z którymi się spotkaliście, sukcesach, które osiągnęliście, czy też misji, która Was napędza. To sprawi, że Twoja marka będzie wydawać się bardziej ludzka i wiarygodna.
 2. Opowiedz historie klientów. Historie twoich klientów mogą być równie skuteczne, jeśli chodzi o budowanie zaufania i angażowania odbiorców. Możesz podzielić się case study, anegdotami czy recenzjami klientów. Pokazując, jak Twoje produkty lub usługi pomogły innym, zwiększasz swoją wiarygodność i dajesz odbiorcom konkretny obraz tego, co oferujesz.
 3. Wykorzystaj narrację wokół produktów/usług. Opowiedz historię swojego produktu lub usługi. Zamiast tylko mówić o funkcjach czy korzyściach, opowiedz historię o tym, jak produkt powstawał, jakie problemy rozwiązuje, jak zmienia życie ludzi. Sprawi to, że Twoje oferty staną się bardziej interesujące.
 4. Opowiedz historię związane z branżą. Mogą to być historie o ważnych wydarzeniach, innowacjach, trendach czy wyzwaniach. Pokazując, że jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w Twojej branży, budujesz swoją reputację jako eksperta.
 5. Wykorzystaj emocje. Dobre historie wywołują emocje. Bez względu na to, jaką historię opowiadasz, staraj się dotknąć emocji swoich odbiorców. Emocje sprawiają, że historia staje się bardziej angażująca i pomaga w tworzeniu silniejszego połączenia z odbiorcą.

Pamiętaj, że storytelling to nie tylko opowiadanie historii. To takżeto, jak te historie są opowiedziane. Dobry storytelling łączy fakty z emocjami, informacje z inspiracją, aby stworzyć silny, angażujący przekaz. I jest oparty na konkretnej strukturze.

Wykorzystaj segmentację

Nie wszyscy Twoi subskrybenci są tacy sami. Mogą mieć różne zainteresowania, potrzeby i cele. Dlatego warto podzielić swoją bazę na segmenty i dostosować do nich treść newsletter. Segmentacja może być oparta na różnych czynnikach, takich jak demografia, zachowanie, historia zakupów itp.

Testuj i optymalizuj

Twój pierwszy newsletter nie musi być idealny. Właściwie żaden z nich nie będzie. Kluczem do sukcesu jest ciągłe testowanie różnych elementów (takich jak nagłówki, CTA, układ, czas wysyłki itd.) i optymalizacja na podstawie wyników. To proces, który pozwala ci na stałe ulepszanie swoich newsletterów i zwiększanie angażowania.

Testowanie i optymalizacja są kluczowe w każdym procesie marketingowym, a newslettery nie są wyjątkiem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, musisz stale analizować wyniki swoich wysiłków i dostosowywać swoje strategie w oparciu o te dane. W tym kontekście, pamiętaj o następujących aspektach:

Testowanie A/B

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów testowania newsletterów jest test A/B, który polega na wysyłaniu dwóch różnych wersji tego samego newslettera do dwóch różnych grup odbiorców, a następnie porównywaniu wyników. Możesz testować różne elementy, takie jak tytuły, formatowanie, treść, obrazy, call to action i wiele innych. Odkrywanie, które elementy przynoszą najlepsze wyniki, pozwoli Ci na optymalizację przyszłych wysiłków.

Analiza wyników

Nie możesz optymalizować swoich newsletterów, jeśli nie śledzisz i nie analizujesz wyników. Monitoruj wskaźniki takie jak otwarcia, kliknięcia, rezygnacje z subskrypcji, konwersji itp. Dzięki temu będziesz wiedział, co działa, a co nie, i będziesz mógł dostosować swoje strategie.

Eksperymentowanie z różnymi typami treści

Różne grupy odbiorców mogą reagować na różne typy treści. Niektórzy mogą preferować długie, szczegółowe artykuły, inni krótkie i zwięzłe informacje, a jeszcze inni mogą reagować najlepiej na obrazowe treści, takie jak infografiki czy filmy. Eksperymentuj z różnymi typami treści, aby zobaczyć, co najbardziej angażuje Twoich odbiorców.

Dostosowywanie się do odbiorców

Dobry newsletter jest dostosowany do specyficznych potrzeb, preferencji i zachowań odbiorców. Jeśli zauważysz, że pewne grupy odbiorców są bardziej aktywne w określone dni tygodnia czy o konkretnych porach, spróbuj dostosować swoje harmonogramy wysyłek. Jeśli pewne tematy lub typy treści cieszą się większym zainteresowaniem, skup się na nich.

Pamiętaj, optymalizacja to proces ciągły. Rynek, technologia i preferencje odbiorców ciągle się zmieniają, więc musisz być gotowy na ciągłe dostosowywanie swoich strategii. Ale to właśnie ta gotowość do nauki, eksperymentowania i dostosowywania się sprawi, że Twoje newslettery będą skuteczne i angażujące.

Używaj elementów multimedialnych

Obrazy, filmy, infografiki – te wszystkie elementy mogą wzbogacić Twoje newslettery i uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Pamiętaj jednak, aby były one na punkcie i wspierały główną treść newslettera, a nie odciągały od niej uwagę.

Dziel się poradami, sukcesami i porażkami

Dzielenie się sukcesami, poradami i porażkami jest jednym z najbardziej autentycznych sposobów angażowania odbiorców w Twoje newslettery. Pomaga to zbudować relacje oparte na zaufaniu, pokazuje ludzkie oblicze Twojej marki i umożliwia odbiorcom identyfikowanie się z Twoją marką. Oto jak to zrobić:

 1. Dziel się sukcesami. Kiedy Twoja firma osiąga ważne kamienie milowe, zdobywa nagrody, wprowadza innowacyjne produkty lub usługi, nie wahaj się podzielić tymi informacjami z odbiorcami. To pokazuje, że Twoja firma rośnie, rozwija się i ma coś wartościowego do zaoferowania. Pamiętaj jednak, aby zawsze podkreślać, jak te sukcesy przekładają się na korzyści dla klientów.
 2. Dziel się poradami. Twoja firma posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które możesz podzielić się z odbiorcami. Może to być ciekawy artykuł, poradnik, webinar, czy infografika. Udzielanie praktycznych porad nie tylko buduje Twoją reputację jako eksperta w swojej dziedzinie, ale także dodaje wartości do życia odbiorców, co sprawia, że chętniej zasubskrybują Twój newsletter i pozostaną aktywnymi odbiorcami.
 3. Dziel się porażkami. To może być trudne, ale dzielenie się porażkami może być równie efektywne, co dzielenie się sukcesami. Pokazuje to, że Twoja firma jest gotowa do nauki, rozwoju i ciągłego doskonalenia się. Możesz opowiedzieć o tym, jak Twoja firma poradziła sobie z niepowodzeniem, jakie wnioski wyciągnęliście i jak to wpłynęło na poprawę Twoich produktów lub usług.
 4. Dziel się historiami z „kuluarów”. Nieformalne, „za kulisami” historie mogą być fascynujące i pomagają zbudować silniejsze połączenie z odbiorcami. Możesz podzielić się zdjęciami z biura, opowiedzieć o procesie twórczym za nowym produktem, czy podzielić się wywiadem z jednym z pracowników.

Podsumowanie

Newsletter może być niezwykle skutecznym narzędziem w marketingu internetowym. Ale kluczem do sukcesu jest dostarczanie wartościowych treści, które zainteresują odbiorców. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę, czy jesteś częścią większej korporacji, newslettery mogą pomóc Ci zwiększyć zaangażowanie i sprzedaż.

Ruszyły zapisy do mojej bezpłatnej szkoły pisania newslettera

Już teraz możesz zapisać się do mojej bezpłatnej szkoły pisania newslettera tylko w formule online. Wystarczy kliknąć na zdjęcie, by otrzymać e-book o 40 rzeczach, o jakich nie możesz zapomnieć tworząc swój newsletter oraz 15 lekcji e-mail na temat tworzenia narracji w newsletterze. Zrób to teraz:)