Programy do tworzenia live transmission

Dzisiejszy artykuł powstał z potrzeby podzielenia się z Tobą wiedzą na temat programów do Live Transmission. Wiem, że każdy ma swoje typy i absolutnie każdy pisze o nich inaczej. Ponieważ jednak bardzo często otrzymuję zapytania związane z tym, w jakim programie i na jakiej platformie najlepiej streamować – postanowiłam zebrać w całość programy, które w większości sama przetestowałam.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakich programów używać przy tworzeniu live transmission,
  • jakie są ich funkcje i zalety,
  • jak rozpocząć działania z live transmission.

Streamingi, czyli transmisje na żywo jakiś czas temu kojarzyły się raczej z gamerami, którzy pokazywali w ten sposób w internecie swoje dokonania w grach. Ale ten sposób komunikacji już dawno przestał być tylko domeną gamerów i został podchwycony przez marketerów. Dziś każdy, kto zajmuje się promocją, wie, ile można zdziałać dzięki transmisjom live. To świetny sposób, by budować markę osobistą i pozostawać w kontakcie z fanami. 

Przeprowadziłam w swoim życiu ponad 200 transmisji na żywo. Głównie w grupach lub u kogoś, kto mnie na taki live – wywiad zaprosił. Ten sposób przekazywania wiedzy wykorzystałam także na moich warsztatach online i live’ach z gośćmi.

Jak rozpocząć działania z live transmission?

Jeśli chodzi o strukturę live – bardzo szczegółowo pokazuję ją na kursie z Facebooka, ale dzisiaj zajmiemy się sferą techniczną. Należy wybrać odpowiedni program. Za odpowiedni uważam taki, który nie wymaga od Ciebie bycia filmowcem. Umówmy się –social media to przestrzeń, w której i tak zawsze wygra wartość. Dlatego uważam, że na początku należy po prostu poćwiczyć  transmisje na łatwiejszych oprogramowaniach, a dopiero potem tworzyć live’y, które wejdą na poziom wyżej – chociażby z powodu używania lepszych narzędzi fotograficznych czy kamer zewnętrznych.

Poniżej przedstawiam Ci najważniejsze informacje na temat programów i platform, które będą dla Ciebie najbardziej przydatne. 

Be.live

Jednym z popularniejszych programów do streamowania w internecie jest obecnie Be.Live. To narzędzie, dzięki któremu możesz udostępniać wideo bezpośrednio na Twojej stronie na Facebooku lub na YouTubie, gdyż platforma jest z nimi zintegrowana i pozwala na jednoczesne przesyłanie wideo do kilku miejsc w sieci.

Plusem programu jest na pewno możliwość dodania do transmisji swojego logo oraz kolorów i nakładek, które personalizują Twój przekaz. Korzystając z tego narzędzia, możesz także wyświetlić na ekranie komentarze widzów, co jest świetnym wyjściem, jeśli chcesz zaangażować swoich odbiorców i zachęcić ich do aktywnego udziału w streamie.

Przyznam, że ten program był dla mnie najłatwiejszy w obsłudze – a przechwytywanie ekranu dodające do Twojego wystąpienia prezentację – robi się w minutę.

Be.Live umożliwia też współtworzenie transmisji z innymi – na ekranie mogą pojawić się w tym samym czasie aż cztery osoby. Zachęcam do stworzenia ciekawego talk show – ja taki organizowałam między innymi z Krzysztofem Filarowskim i Grzegorzem Olifirowiczem – rozmawialiśmy wtedy o grywalizacji. 

Dobrze rozwinięte są możliwości promocji streamu dzięki Be.Live. Możesz tu zaplanować wcześniej transmisję, a potem reklamować ją wśród użytkowników social mediów, co zdecydowanie zwiększa zasięg Twoich wideo na żywo.

Program jest bardzo intuicyjny w obsłudze, a przy tym zapewnia duży profesjonalizm nagrania. Ciekawą funkcją jest możliwość dodania agendy do transmisji, co ułatwia użytkownikom orientację w planie streamu. Jeśli chcesz robić naprawdę poporawne streamy, ten program będzie dobrym wyborem.

Facebook Live

Bardzo proste i wygodne jest też oczywiście korzystanie z usługi Facebooka. Możesz tu tworzyć transmisje na żywo z poziomu telefonu lub komputera i pokazywać bardzo proste streamy lub profesjonalne live transmission z użyciem fachowych programów.

Warto na pewno wspomnieć o tym, że Facebook Live zapewnia dużo możliwości w zakresie moderacji komentarzy podczas streamowania. Nie tylko można ukrywać wybrane wypowiedzi, ale też na przykład wprowadzić różne tryby komentowania.

Jeśli włączysz tryb “powoli”, Twoi odbiorcy będą mogli dodawać komentarz tylko co 10 sekund, dzięki czemu nie zarzucą Cię wiadomościami-spamem.

Możesz jednak także ustawić tryb dyskusja, a wtedy będą pokazywały się tylko komentarze, które mają co najmniej 100 znaków, czyli  na przykład unikniesz pustych wiadomości z emotkami.

Możesz też dać możliwość komentowania jedynie użytkownikom, którzy obserwują Twój profil, tylko tym, którzy mają konto od co najmniej dwóch tygodni, lub osobom, które obserwują Cię co najmniej od 15 minut. Te opcje na pewno są pomocne, jeśli obawiasz się spamu lub hejtu z fałszywych kont.

Na pewno do plusów trzeba też zaliczyć opcję przycinania i skracania transmisji po ich zakończeniu, co pozwala Ci pozostawić jeszcze ciekawszy i bardziej skondensowany materiał. Ciekawym dodatkiem jest też możliwość dodania do streamu zbiórki, by Twoi widzowie podczas oglądania mieli szansę przekazać datek na rzecz organizacji dobroczynnej albo Twojej własnej działalności.

Youtube live

 
Dobrej jakości transmisje stworzysz także na YouTubie. Na pewno plusem tego rozwiązania jest możliwość promowania transmisji i dostęp do statystyk streamu., Możesz się dowiedzieć, chociażby tego, ile osób Cię ogląda. Taką informację uzyskasz też co prawda na Facebooku, ale tutaj jest to bardziej wiarygodne, bo Facebook może zliczyć także osoby, które przeglądając tablicę, przypadkiem na chwilę odtworzyły Twój materiał.
YouTube daje też możliwość całkowitego zablokowania komentarzy, jeśli nie chcesz wchodzić w interakcję z widzami.

Live na YouTubie można też osadzać na innych stronach, jeśli masz na to ochotę, ale platforma pozostawia Ci szansę zablokowania takiej możliwości.

Dobrą opcją na tej stronie jest tzw. nagrywanie niepubliczne, dzięki któremu film będzie po zakończeniu transmisji dostępny dla Ciebie, ale dla innych użytkowników już nie. Co ciekawe i wygodne dla twoich fanów, można tu również bardzo łatwo zatrzymać i cofnąć transmisję podczas jej trwania. Na YouTubie dostępne są także filtry, które możesz nałożyć na swój stream, by go nieco uatrakcyjnić.

Vimeo

Vimeo będzie dla Ciebie odpowiednią platformą streamingową, jeśli chcesz robić naprawdę pofesjonalne transmisje live. Dzięki temu programowi możesz w tym samym czasie prowadzić streamy w różnych miejscach w internecie – na przykład na Facebooku, YouTubie i Twojej stronie internetowej, dzięki czemu uzyskujesz maksymalny zasięg. Masz też pewność, że wideo będzie doskonałej jakości – jest streamowane w Full HD i zapisywane w 4K. Zyskujesz również pełną kontrolę nad tym, kto ogląda Twoją transmisję, bo możesz zabezpieczyć ją hasłem.

Program ma też mnóstwo dodatkowych opcji graficznych – na przykład daje możliwość wklejenia do transmisji Twojego logo czy pasków z podpisami niczym w wiadomościach telewizyjnych. Platforma zapewnia też czat podczas transmisji, możliwość prowadzenia ankiet na żywo i organizowania Q&A w wersji live. Jak się pewnie domyślasz, za taką jakość trzeba jednak płacić.

W Vimeo masz jedynie opcję darmowego okresu próbnego, a potem musisz zdecydować się na jeden z płatnych pakietów. Im więcej opcji chcesz mieć, tym więcej zapłacisz, więc zrobienie dobrego streamu może wynieść Cię naprawdę niemało. Dlatego polecam Ci to narzędzie, tylko jeśli naprawdę zależy Ci na zachowaniu dużego profesjonalizmu.

Obs

OBS jest darmowym programem i działa na wszystkich systemach operacyjnych – to na pewno dwie ogromne jego zalety. Ma też wiele przydatnych funkcji takich jak na przykład miksowanie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym, co znacznie zwiększa atrakcyjność przekazu. Program umożliwia też dodawanie ciekawych przejść między scenami, ustawienie skrótów klawiszowych dla funkcji, których używasz najczęściej, i daje niemal nieograniczone opcje konfiguracji. Również współpracuje z Facebookiem więc dzięki niemu dotrzesz do odbiorców we wszystkich największych mediach społecznościowych.

OBS jest jednak programem dla osób, które nieźle orientują się w narzędziach do transmisji live i potrafią same dodać do nich funkcjonalności czy potrzebne wtyczki. Również interfejs programu jest dobry raczej dla profesjonalistów niż osób, które dopiero uczą się tworzyć streamy. Podsumowując, świetne narzędzie, jeśli miałeś już do czynienia z live transmission i orientujesz się w podstawach programowania, ale może przestraszyć Cię, w przypadku gdy szukasz prostego, intuicyjnego rozwiązania.

Jednak jakość transmisji przez OBS będzie zawsze różnić się od tych, w których streamujesz z tzw. strony internetowej. Radzę wypróbować, bo w OBS zwłaszcza dzięki scenom, które sam konstruujesz możesz robić naprawdę niezwykłe rzeczy.

Ecamm

Ecamm współpracuje z największymi obecnie platformami społecznościowymi. Umożliwia streamowanie między innymi na Facebooku, Twitchu i YouTube Live, czyli tam, gdzie znajdziesz najwięcej swoich odbiorców.

Dzięki Ecamm możesz też reżyserować transmisję na żywo – przełączać kamery i pokazywać odbiorcom różne ujęcia. Możesz także dodawać ciekawe efekty dźwiękowe, tytuły i podpisy na ekranie i udostępniać stream na kilku platformach jednocześnie. Oczywiście również tutaj zobaczysz komentarze użytkowników, a  dodatkowo skonfigurujesz czat w taki sposób, by wyświetlał równocześnie wypowiedzi użytkowników ze wszystkich stron, na których obecnie prowadzisz transmisję.

Ecamm daje również możliwość integracji z programem Skype, przez który możesz zaprosić do swojego streamu nawet 5 gości – będą oni współdzielić z Tobą ekran podczas transmisji. Jakie jeszcze ciekawe opcje oferuje program? Możesz na przykład wprowadzić do swojego wideo nakładki, odliczanie czasu i nałożyć obraz na żywo na wcześniej nagrany materiał.

Ograniczeniem jest jednak to, że Ecamm przystosowany jest wyłącznie do produktów Apple. Nie poprowadzisz za jego pomocą transmisji, jeśli nie masz Maca lub iPhone’a.

Stream Yard

To program, którego funkcje przypominają te, z początku artykułu, a więc coś na wzór be.live – jednak wydaje mi się jako program – jeszcze prostszy – kilka klików dzieli Cię od przeprowadzenia transmisji. Możesz obrandować swój pokój live, dodać komentarze i prezentację. Zaprosić gości, itd. To bardzo ważne
 

Clickmeeting

To jest bardzo dobra platforma, która pozwala streamować webinar. Oczywiście to jest tylko nazwa, bo możesz swoj webinar potraktować jak live. Ja testowałam transmisje na clicku kilka razy i jestem zachwycona prostotą narzędzia. Świetnie wyglądająca prezentacja, możliwość ustawienia kilku opcji ekranu do nagrywanie i przede wszystkim – jakość – streaming idzie w 4 K. Do Facebooka to się za bardzo nie przyda – no bo umówmy się tutaj tylko full HD, ale mimo wszystko wygląda to naprawdę przyzwoicie.

 
To są moje typy, jeśli chodzi o programy do streamingu. Wybierz ten, który jest najlepszy dla Ciebie!
Do zobaczenia w następnym wpisie!
M