JAK ZAINSTALOWAĆ PIKSEL FACEBOOKA NA STRONIE INTERNETOWEJ WORDPRESS?

Wbrew pozorom Piksel kojarzył mi się zawsze z pixelozą na nieumiejętnie zrobionej grafice albo imieniem dla psa. Znam kilka psów o imieniu Piksel i mam do nich szacunek. Jednak mój dzisiejszy artykuł nie będzie opowiadał o pixelozach i psach, tylko skupi się na opowiedzeniu Tobie o Pikselu Facebooka, bez którego naprawdę ciężko Ci będzie tworzyć dobre reklamy na fanpage’u.

 

 

Piksel to nic innego jak rodzaj kodu, który należy zainstalować na Twojej stronie www, dzięki któremu zbierasz dane o jej odbiorcach.

Nie posiadając tego kodu, trudniej jest tworzyć dobrze staregtowane reklamy na Twoim fanpage’u, bo opierasz się jedynie na własnych przesłankach określając Twoją potencjalną grupę docelową.

Piksel jest Ci potrzebny do stosowania remarketingu w Twoich reklamach. Oznacza to, że możesz kierować swoje reklamy dokładnie do tych osób, które odwiedziły Twoją stronę, a także dzięki danym, które zbiera – tworzyć grupy podobnych odbiorców do tych, którzy już byli na Twojej stronie.

Możesz więc zbadać dzięki tym konkretnym danym, ile osób weszło na Twoją stronę np. w ciągu 180 dni albo utworzyć grupę osób tworzoną wg czasu odwiedzin na twojej stronie itd. Instalując odpowiednie fragmenty kodów, możesz analizować dane pobierane z konkretnych podstron www.

Najpierw trzeba sobie tego Piksela wygenerować. Jak to zrobić? Już pokazuję:

 

  1. Wejdź na stronę swojego fanpage’a, rozwiń trzy kropki i kliknij na managera reklam:

 

 

2.  Klikając na reklamy na Facebooku wybierz Piksele:

 

3.  Kliknij na utwórz Piksel:

 

4. Nazwij swojego Piksela (możesz wpisać dowolną nazwę) i opcjonalnie podaj adres strony www, której ten Piksel będzie                     dotyczył.

 

5. Po utworzeniu Twojego Piksela Facebook zapyta Cię, w jaki sposób chcesz go zainstalować. I masz do wyboru 3 opcje. Pierwsza pozwala Ci na instalację zsynchronizowaną z innymi wtyczkami takimi jak np. Google Tags Manager. Wystarczy zainstalować jedną z wybranych wtyczek, podanych przez FB, wkleić do nich kod i po sprawie. Druga pozwala zainstalować kod ręcznie. Trzecia pokazuje, jak wysłać całą instrukcję np. do Twojego informatyka, żeby on zrobił to za Ciebie. My zajmiemy się drugą opcją. Wybierz ją:

 

6. Po wybraniu instalacji ręcznej Facebook informuje Cię o dwóch ważnych sprawach.

Po pierwsze o tym, że wygenerowany kod należy wstawić pomiędzy dwoma znacznikami w Twojej witrynie, czyli pomiędzy <head> i </head> Facebook obrazuje to następującym przykładem, spójrz:

<!– Przykład –>
<!DOCTYPE html>
<html lang=”en”>
<head>
<script>…</script>
wstaw_tu_kod_piksela
</head>

Po drugie, pokazuje Ci kod, który należy w całości skopiować – najpierw skopiuj go do pliku tekstowego. Jest tutaj:

 

Piksel został utworzony. Teraz trzeba go tylko zainstalować.

Instalacja ręczna jest bardzo prosta, trzeba tylko wejść w Twój panel wordpressa, dotrzeć do odpowiednich miejsc, wkleić kod i gotowe:) No to zaczynamy!

  1. Wejdź w panel wordpressa. Następnie kliknij na wygląd, a potem w edytor:

2. Po prawej stronie ekranu zobaczysz: PLIKI MOTYWU, wejdź w szablon o nazwie Nagłówek motywu (header.php)

3. A teraz wklej kod pomiędzy znaczniki <head> Jak to zrobić? Już pokazuję:

 

A: Kiedy klikniesz na Nagłówek motywu (header.php) zapewne zobaczysz w okienku jakieś kody. Poszukaj w tych kodach znacznika <head>

 

 

B: Pod tym znacznikiem możesz zauważyć jeszcze taki zapis:

 

 

C: Zaraz pod tym zapisem wklej swój cały kod Piksela FB

D: Kliknij na zaktualizuj plik. Gotowe!

 

 

Jeśli wklejanie kodu ręcznie nie jest dla Ciebie, proponuję Ci ściągnąć wtyczkę TRACKING CODE MANAGER i zainstalować w niej swój kod. Jak to zrobić? Popatrz:

  1. W menu wordpressa wybierz WTYCZKI, a następnie dodaj nową:

 

 

2. W wyszukiwarce wtyczek wpisz Tracking Code Manager i zainstaluj wtyczkę:

 

3. Po zainstalowaniu wtyczki należy ją aktywować. Kliknij na aktywuj, a następnie przejdź do wtyczek i kliknij na zainstalowane wtyczki:

 

4.  Odszukaj wtyczkę Tracking Code Manager i kliknij na setting:

5. Aby wkleić kod wejdź na CLICK HERE:

6.  Wklej kod w pole i zatwierdź: SAVE:

 

 JAK SPRAWDZIĆ CZY DZIAŁA ?

Wystarczy ponownie wejść na fanpage, następnie w managera reklam, piksele i zobaczysz tam informację o prawidłowo zainstalowanym Pikselu. Po jakimś czasie zauważysz już konkretne statystyki danych, które pomogą Ci w lepszym targetowaniu reklamy na FB. Bez Pixela nie masz szans na to, by dobrze analizować swoją grupę docelową. To jest podstawa. Zachęcam do szybkiej instalacji! Powodzenia i do zobaczenia w kosmosie. Po więcej informacji zapraszam do grupy Storytelling i komunikacja marki w social mediach.