10 zasad efektywnego storytellingu wg PIXARA (3)

Jakiś czas temu, poprosiłam Małgorzatę Mazurek  o przetłumaczenie 10 zasad efektywnego storytellingu wg Pixara. Dzięki temu przekażę Wam na moim blogu oryginalne tłumaczenie filmów z moim komentarzem do każdej zasady dobrego opowiadania historii.

 

ZASADA III – EMPATIA

Trzecią zasadą efektywnego tworzenia historii wg PIXARA jest EMPATIA.

 

Empatia w tym rozumieniu oznacza stworzenie takiej historii, w której Ty wchodzisz w buty bohatera, ale tak naprawdę to on wchodzi w Twoje, głębiej i mocniej.

A to prowadzi nas do historii, w której losy bohatera stają się naszymi losami, jego życie – częścią naszego.

Pamiętacie, jak się czuła Ryan Stone, kiedy po raz kolejny w „Grawitacji” nie mogła sobie dać rady z powrotem na Ziemię?Współczuliśmy jej, bo gdybyśmy byli na jej miejscu, czulibyśmy taką samą niemoc jak ona.

Pamiętacie, jak Lord Vader został przedstawiony w „Gwiezdnych wojnach” ? Nie był jednoliniowy. Chociaż zrobił wiele złego, zaczęliśmy rozumieć motywy jego działania. Przestał być dla nas tylko czarnym Darthem, zaczął być bohaterem, któremu nadano nowe spojrzenie.

Pamiętacie, jak E.T. wracał do swojego kosmosu? Było nam smutno, ale rozumieliśmy, że tak musi być.

To właśnie na tym polega empatia w historii. Na stworzeniu sytuacji, które będą dla nas odzwierciedleniem naszych przeżyć. Empatia to poczucie, że rozumiesz z czym boryka się bohater historii, że rozumiesz jego motywy i emocje.

Dlatego uśmiechasz się, kiedy widzisz Panią Doubtfire, chociaż wiesz, że pod jej spódnicą kryje się tęsknota za miłością. Dlatego rozdziera Ci serce, kiedy Pani Doubtfire po raz kolejny przegrywa. Bo  Ty też parę razy przegrałeś. Dlatego angażujesz się w świat bohaterów, bo ten świat jest przypomnieniem Twojego.

Bo każdy z nas, gdzieś w głębi, potrzebuje swojego lustra. Bohatera, który może Ci przypomnieć, że nie wszystko stracone. Bohatera, za którym ktoś pójdzie, bo lubimy odnosić sukcesy. Pomimo, że to nas kosztuje. Bo potrzebujemy potwierdzenia, że nie tylko my borykamy się z problemami. Dlatego potrzebujemy bohaterów w historii. Bo możemy poczuć się częścią ich świata. Bo są odpowiedzią na nasze pragnienia.

 

Nie chodzi o to, żeby tylko lubić Twojego bohatera albo go nie lubić. Chodzi o to, żeby go poczuć. Wtedy to jest autentyczne. Dlatego, kiedy będziesz tworzył swoją historię, opowiedz ją tak, żeby ludzie poczuli się tak, jak jej bohater.

 

Tu jest link do filmu z zasadą nr 3 . A pod filmem wklejam oryginalne tłumaczenie video:

 

 

„Łatwo wczuwamy się w sytuację bohaterów, którzy są tacy jak my.  Jeszcze łatwiej przychodzi nam to, gdy są to bohaterowie, którzy są tacy jacy my chcielibyśmy być. Zwykle są to pewni siebie, sexy i odnoszący sukcesy ludzie. PIXAR sprawił, że wczuliśmy się w losy robota-mutanta, szczura, potworów i innych niezwykłych postaci.

Jak to zrobił?

Wally to samotny robot wykonujący syzyfową pracę śmieciarza. Zaczynamy rozumieć Wally’ego już na samym początku poprzez główne aspekty jego osobowości. Po pierwsze, ma on przyjaciela. Jest to mały karaluch, którego lubi i którym się opiekuje.

Naprawdę wczuwamy się w jego sytuację, gdy Wally ogląda „Hello Dolly” i dowiadujemy się, czego pragnie.

Jest to wspaniały przykład empatii. Wally wczuwa się w sytuację fikcyjnych bohaterów, którzy zakochują się i marzy o tym by też się zakochać. Rozumiemy to pragnienie Wally’ego. Pragnienie jest kluczem do empatii. Automatycznie identyfikujemy się z bohaterami, którzy do czegoś dążą, ponieważ my też do czegoś dążymy. Możemy nawet odczuwać empatię w stosunku do złych postaci, jeżeli mają motyw, z którym możemy się utożsamić. W filmie „Iniemamocni” nie pochwalamy działań Syndroma, ani nie możemy za bardzo go polubić, ale rozumiemy go. Każdy z nas, w jakimś momencie, czuł się wykluczony z jakiejś elitarnej grupy i chciał wznieść się ponad nią. Zatem, pragnienie oraz kryjąca się za nim przyczyna są źródłem empatii.

A co z sukcesem?

Wszyscy chcemy odnieść sukces, ale większość z nas myśli o sobie jak o przegranych, dlatego chcemy, żeby bohaterowie odnosili sukcesy. Ale tak naprawdę chcemy widzieć, jak podejmują próby.

Jak próbują i starają się najmocniej jak potrafią, żeby znaleźć miłość, przyjaciół, spełnić marzenia, dowiedzieć się i zaakceptować to kim są.

Pewne triki sprawiają, że bohater jest lubiany: jeśli jest atrakcyjny, zabawny lub utalentowany.

Ale to nie jest empatia.

Empatia to poczucie, że rozumiesz i dzielisz doświadczenia oraz emocje innych osób.

Jest to po prostu umiejętność zrozumienia czyichś uczuć.

Właśnie to sprawia, że możemy czerpać przyjemność z oglądania opowieści.

Zrozumienie motywów i emocji bohaterów.

Rozdzierający serce początek filmu „Odlot” decyduje o naszej umiejętności zrozumienia porozumienia między Carlem i Elę oraz ich niespełnionej pasji do przygody.

Głębokie zaangażowanie popycha Carla do wyprawy do Podniebnych źródeł.

Bez empatii, oglądalibyśmy „Odlot” z obojętnością.

Żeby komukolwiek zależało na naszych bohaterach i ich misji, musimy sprawić by odczuli w stosunku do nich empatię.

A zatem, empatia to pragnienie plus motyw plus działanie.

Rozumiemy bohatera, który czegoś pragnie, z jakiegoś ludzkiego, emocjonalnego powodu i który działa powodowany tym pragnieniem, tak jak my.”

Jeśli jeszcze nie zapisałeś się do naszej grupy Storytelling i komunikacja marki w social mediach, to tutaj jest link:

https://www.facebook.com/groups/483441551989880/

A jeśli potrzebujesz inspiracji do rozwinięcia swojej komunikacji na fanpage’u to pobierz mój prezent z setką pomysłów na napisanie Twoich postów:

lp.martaidczak.com

Chcesz przeczytać o kolejnych zasadach? Tutaj wysyłam linki:

 

1 ZASADA EFEKTYWNEGO STORYTELLINGU: ZNAJDŹ ISTOTĘ SWOJEJ OPOWIEŚCI:

https://martaidczak.com/2018/03/14/10-zasad-efektywnego-storytellingu-wg-pixara-2/

 

2 ZASAD EFEKTWYNEGO STORYTELLINGU: BOHATEROWIE

https://martaidczak.com/2018/03/14/10-zasad-efektywnego-storytellingu-wg-pixara-2/

 

3 ZASADA EFEKTYWNEGO STORYTELLINGU: EMPATIA

https://martaidczak.com/2018/05/28/10-zasad-efektywnego-storytellingu-wg-pixara-3/

 

4 ZASADA EFEKTYWNEGO STORYTELLINGU: https://martaidczak.com/2018/07/01/10-zasad-efektywnego-storytellingu-wg-pixara-4/