CO MA WSPÓLNEGO STORYTELLING Z BUDOWANIEM I KOMUNIKOWANIEM MARKI OSOBISTEJ

Dzisiaj krótko o tym, co ma wspólnego storytelling z budowaniem i komunikacją marki osobistej.

 

W moim ostatnim video opowiadałam Ci o tym, od czego zaczyna się budowanie silnej marki osobistej. Skupiłam się w nim na 10 minutowym przekazie o fundamencie, który trzeba stworzyć, by lepiej komunikować swoją markę w social mediach. Link do mojego video tutaj:

Fundament Twojej marki opiera się na jej wartościach, przekonaniach, misji i wizji, jaką ma przed sobą. A składowe tego fundamentu może połączyć  autentyczna historia marki, której rdzeń będziesz komunikował na każdym szczeblu jej budowania.

 

 

Rdzeń opowieści, ten najważniejszy przekaz Twojej marki, nie opiera się na komunikowaniu go wprost. Rdzeń to wszystkie opowieści, jakie wokół niego zbudujesz. Jeśli rdzeniem Twojej opowieści jest motywowanie innych do działania, nie oznacza to, że jutro zaczniesz swój content od informacji: “Jestem motywatorem.”  To właśnie historie mogą posłużyć Ci do tego, by Twój odbiorca ten rdzeń dobrze odczytywał.

Problemem dzisiejszych marek jest to, że nie potrafią o sobie opowiadać. Mylą tworzenie dobrych historii z laniem wody i owijaniem w bawełnę. Niektórzy doszukują się w storytellingu tylko dobrego chwytu marketingowego, który jest krótkotrwały i nie pomoże w zbudowaniu  wartości marki.

 

Silna marka, która może podzielić się w social mediach dobrymi opowieściami, pokazuje kim jest i do czego dąży. Opowiada o tym, komu pomaga i jak to robi. Definiuje siebie za pomocą emocji, a nie tylko informacji. Nastawia się na przekonywanie do siebie,  a nie informowanie o sobie. Staje się głosem, za którym mogą pójść inni, inspiruje i jest szanowana.

 

Historia Twojej marki to ważny element budowania jej komunikacji. Ona może nadać Twojej marce większe znaczenie, może ciekawie skomunikować jej sens.

 

Gdybyśmy odnieśli to teraz do Twojej komunikacji w social mediach to warto tworzyć w tej przestrzeni historie, które opierają się na konflikcie.  Z konfliktu wyłaniają się  przeszkody i próby, jakie bohater historii przechodzi, by zrealizować swój cel. Jeśli odniesiesz to teraz do komunikacji swojej marki, to w swojej historii jesteś autentyczny wtedy, kiedy opowiadasz prawdziwie o swoich przeżyciach, przeszkodach, jakie pokonujesz  i próbach, jakie podejmujesz, by coś osiągnąć. Mówienie tylko o tym, że jesteś marką, masz takie, a nie inne wartości i przekonania, nie wystarczy do tego, by Ci uwierzyć. To właśnie opowiadanie o sobie może spowodować, że Twój odbiorca utożsami się z Twoją wartością czy przekonaniem.

 

Historie są obecne w naszym życiu od zarania dziejów. Pobudzają naszą wyobraźnię, budują relacje. Twoja marka w tym kontekście może stać się marką relacyjną, nastawioną na odpowiadanie Twojemu odbiorcy na jego emocje i przekonania.

 

Opowieść Twojej marki jest Ci potrzebna do tego, by stać się dla odbiorcy kimś ważnym. Kimś, kto nie buduje swojego przekazu na suchej informacji, tylko odpowiada na czyjś system wartości i przekonań. Możesz stać się dla kogoś ideą, symbolem, podobnym światopoglądem. Nie będzie tak, jeśli skupisz się w swojej komunikacji na przekazywaniu, że „jesteś w czymś dobry” albo „jesteś wyjątkowy”. Wyjątkowość Twojej marki można skomunikować właśnie poprzez historię, która może Ci pomóc w zbudowaniu relacji z Twoim odbiorcą.

 

Już w swoim ostatnim video wspominałam, że tożsamość marki musi być spójna z tym, jak widzą Cię na zewnątrz. Tożsamość musi być spójna z wizerunkiem Twojej marki. W tym pomaga Ci opowiadanie historii.

Twoja historia marki, powinna być oparta na tym, co Cię wyróżnia. Na Twojej wyjątkowości. Jest Ci potrzebna do tego, by połączyć Twoją markę z jej odbiorcą. Silna marka to taka, która buduje emocjonalne więzi z tymi, którzy odpowiadają na Twój przekaz. Dlatego przekaz Twojej marki, nie może być przypadkowy. Musi być zbudowany na konkretnych emocjach, wartościach i przekonaniach. Dlaczego to jest takie ważne? Bo to, ci pozwala stworzyć przestrzeń, w której inni będą identyfikować się z Twoją marką.

 

To dlatego mówi się często, że budowanie marki polega na ustaleniu  jej systemu wartości i przekonań, jej wizji i misji, a storytelling to narzędzie do tego, by to dobrze skomunikować i odpowiedzieć na emocje Twojego odbiorcy.

 

Ważne, abyś wiedział, że rdzeń  opowieści Twojej marki, to  punkt odniesienia do całej komunikacji w social mediach. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją historię. Tylko, gdy jest prawdziwie opowiedziana, może zbudować emocjonalną więź z Twoim odbiorcą.

 

Tyle w dzisiejszym wpisie i do zobaczenia w następnym!