Storytelling jako narzędzie do budowania silnych marek

Dzisiaj jest tak, że storytelling, rodzi bardzo różne skojarzenia. Ja bym powiedziała nawet, że społeczeństwo podzieliło się na tych, którzy wspierają potęgę storytellingu i na tych, którzy storytelling hejtują.

 

Ci pierwsi twierdzą, że storytelling to możliwość wzrostu znaczenia marki, bo poprzez dobrze opowiedzianą historię, która oddziałuje  na emocje odbiorcy,  potrafimy zdziałać cuda. Idąc dalej, storytelling kojarzony jest z budowaniem więzi i długofalowych relacji, bo poprzez umiejętne opowiadanie historii, które odczuwamy i zapamiętujemy, wpływamy na czyjeś życie i biznes.

 

Ci drudzy, uważają, że storytelling to pic na wodę i widzą w tym zagrożenie spowodowane brakiem autentyczności, a co za tym idzie, każdy storyteller to  dobry marketingowiec, który nabiera ludzi na swoje historie.

 

Ale gdyby tak spytać kogoś z nas, czy pamięta jeszcze „Akademię Pana Kleksa”, to pomimo tego, że ta historia nie wydarzyła się naprawdę, wierzyliśmy w jej moc. I nie chodzi tylko o odśpiewaną kaczkę dziwaczkę czy piegi Pana Kleksa, ale o to, że chętnie byśmy do takiej Akademii weszli.

 

Jak oglądaliśmy „Star Wars” to mało kto zajmował się pojęciem wymyślonej narracji, bo zwolennicy JEDI kupowali sobie nawet majtki z Yodą, a wielbiący Lorda Vadera, potrafili mieć go na pulpicie swojego komputera.

 

Jak poznawaliśmy „Króla Lwa”, to mało kto nazywał to jakąś tam bajką, bo okazuje się, że to co w niej przeżywaliśmy, jest częścią naszego życia.

 

Jak skupialiśmy się na  „Matrix”, to po 20 minutach filmu, nikt już nie myślał, o tym czy to jest, czy tego nie ma, bo żyliśmy w narracji, która odzierała nas z wszelkiej niewiary.

 

Jak myślimy o „Neverending story” to większość chciałaby się przelecieć na smoku, czy psie – bo czy to smok czy pies – wzbudzał podobne emocje.

 

Idąc dalej, uwielbiamy Meryl Streep nie za to, że to Meryl Streep, ale za to, że jak oglądamy „Pożegnanie z Afryką”, to gdyby była taka możliwość, kupilibyśmy bilet do Afryki.

 

Jak wspominamy „Good Morning Vietnam” z Robinem Williamsem, to nie jest to po prostu spiker radiowy, tylko ten, który opowiada sercem. A jak słyszmy go w „Buntowniku z wyboru”, to wiedząc, że ta historia oparta jest na faktach, nie mówimy o tym, że to słaba historia, tylko większość słuchając Robina, wzrusza się.

 

Jak patrzymy na historię Steve’a Jobsa to jego jabłuszko kojarzone jest z tym, że zaczynał w garażu i przeszedł wiele prób, zanim to jabłko stało się symbolem  łamania schematów. A  Iphone to nie jest jakiś tam Iphone – to jest telefon, któremu nadano taką tożsamość, że dla niektórych to jest „stan umysłu”.

 

Wiesz dlaczego Ci o tym piszę ?

 

Bo ten cały storytelling, to nie jest tylko opowiedzenie jakiejś historii. To jest sposób na pokazanie Ci, że to, w jaki sposób opowiadasz o sobie, ma ogromne znaczenie w budowaniu Twojej marki.

 

Gdyby Robin Williams opowiadał o sobie bez emocji, nigdy nie uwierzyłbyś w świat fantazji, który zbudował w „Fisher Kingu”. Gdyby Meryl Streep nie włożyła w swoją historię emocji, nigdy nie skojarzyłaby Ci się z „Pożegnaniem z Afryką”.

Gdyby Pan Kleks zbudował zwykłą Akademię, nigdy nie chciałbyś do niej wejść. Gdyby Twój Iphone nie łamał schematów, nigdy byś po niego nie sięgnął.

 

Wszędzie tam, gdzie za  marką stoi wartościowa historia, która oddziałuje na innych, rodzi się tożsamość tej marki.

 

Znaczenie marki osobistej, nie wynika ze stanowiska jakie zajmuje, ale z umiejętnego opowiedzenia o sobie tak, by ludzie chcieli się z nią utożsamiać.

 

Storytelling to nie jest tylko przekazanie treści, którą budujesz w czasie przeszłym. To jest pokazanie siebie w perspektywie opowieści, która powinna być budowana tak, by jej bohater porywał za sobą tłumy.

 

Dlatego w storytellingu tak mocno zwraca się uwagę na pewien schemat budowania historii, która wyciąga bohatera ze zwyczajnego świata i zaprasza do przygody, w której pokonując próby i przeszkody, spotykając wrogów i sprzymierzeńców, bohater staje się kimś innym, niż był na początku swojej drogi. Bo nigdy nie porusza Cię to, co jest oczywiste. Porusza Cię to, co zaskakuje i wywołuje emocje.

 

Opowiadanie o tym, że byłeś na wakacjach i zobaczyłeś Statuę Wolności, nie będzie dla kogoś interesujące. Nie dlatego, że jakbyś opowiedział o czymś , co się nie wydarzyło, to by ci to przysporzyło fanów, ale dlatego, że to, o czym piszesz, jest oczywiste.

 

Opowiadanie o tym, że jesteś 27 właścicielem firmy sprzątającej poinformuje nas o tym, że posiadasz taką firmę, ale jeśli staniesz się na chwilę Partnerem od czystych interesów, to nadal to będzie prawdą, ale opowiedzianą w inny sposób.

 

Dzisiaj problemem tych, którzy budują swoje marki jest to, że o nich nie opowiadają. Nie budują wokół siebie historii. Nie tworzą relacji i często nie wiedzą do kogo mówią.

 

Idąc dalej marka, która nie wie do kogo mówi, nie będzie umiała nawet sprawdzić, czy jej historia dociera do konkretnego odbiorcy, bo jej targetowanie odbiorcy, zamiast opierać się na mapie empatycznej, opiera się na regularnych pytaniach w stylu: „jakie klient ma pasje albo zainteresowania”.

Marka ma znaczenie wtedy, kiedy wie, co klient czuje, słyszy i widzi, kiedy styka się z jej wartością.

To dlatego wykorzystuje się storytelling do budowania silnych marek. A jeśli zanalizujemy marki osobiste, to obronią się przede wszystkim te, za którymi będzie stało umiejętne opowiadanie historii nakierowanych na ich odbiorcę. Za którymi będzie stało silne przekonanie, umiejętne wykorzystanie komunikacji budowanej na konkretnym archetypie marki i wartość, jaka za tym stoi.

 

Ludzie nie przekonują się dzisiaj  Do Ciebie ze względu na to, że jesteś, tylko ze względu na to, co na swój temat opowiesz. Jaką przekażesz im na swój temat historię. Ludzie nie kupują dzisiaj produktów czy usług, tylko emocje jakie się  wokół nich buduje.

 

To dlatego social media storytelling to, coś więcej niż pisanie postów. To dla mnie wymiar historii i wizualizacji, często opartych na metaforach, poprzez które możesz dużo więcej wyrazić.

 

Storytelling  ma być autentyczny. A moim zdaniem autentyczność jest wtedy, kiedy wiesz do kogo mówisz, co mówisz i po co mówisz. I kiedy Twoja marka przekonuje do siebie innych, to moim zdaniem przekonuje, kiedy jest to z Tobą spójne.

A kiedy jest to z Tobą spójne, to powinieneś mieć wokół siebie swoją Akademię, a nie Akademię Pana Kleksa, powinieneś występować  w swoim filmie, a nie w „Pożegananiu z Afryką”, latać na swoim smoku czy psie, a nie tym z „Neverending story” i stworzyć swój Matrix, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Historie, opowiadane przez marki, które tego nie czują, pachną brakiem autentyczności z odległości jednego centymetra. To najczęściej marki, które mylą budowanie wizerunku z tworzeniem tożsamości marki.

Marka osobista to historia oparta na konkretnych wartościach. A storytelling  jest ci potrzebny do tego, by ludzie chcieli utożsamiać się z Twoją marką, zapamiętywać to, co w niej ważne, odnajdywać w tej marce siebie. Właśnie poprzez opowiadanie dobrej historii, która oddziałuje na Twojego odbiorcę, sprawiasz, że jesteś dla niego ważny.

To dlatego mówi się dzisiaj, że wartościowe historie zmieniają marki na silne marki, które do siebie przekonują.

 

 

 

 • Małgorzata Wardaszka-Deręgowsk

  Dziękuję za ten artykuł!

 • Małgorzata Wardaszka-Deręgowsk

  Dziękuję za ten artykuł!

  • Marta Id-chuck

   Dzięki Gosiu!

 • Marzena Kolano

  Marta – Kapitanie mój, bo zawsze będziesz Kapitanem Statku ST-38, masz całkowitą rację w tym temacie. I ja często informuję, zamiast opowiedzieć. I tym zainspirowałaś mnie do zmian. Bo wartością jest to, co dajemy z siebie więcej, to wartość dodatkowa, nie suche informacje, ale przekaz który zostanie w pamięci widza / czytelnika / słuchacza na dłużej. A takie właśnie dają przekazy, które wzbudzają emocje. W mojej branży, którą kocham często liczy się to, co mój klient zobaczy swoimi oczyma, czyli lepsze samopoczucie, więcej energii, chęć do życia, lepsze wyniki, po prostu pozytywne emocje, które utożsamia z lepszą jakością życia i lepszym zdrowiem. Dzięki wielkie. Uczę się od Ciebie cały czas. <3

  • Marta Id-chuck

   Dziękuję Marzenko. Jak zobaczyłam ostatnio Twój live i mastermind na mstaforze to powiem Ci naprawdę jestem pod wrażeniem!

 • Urszula Osek

  Świetny tekst. Kocham storytelling ❤

  • Marta Id-chuck

   Dziękuję!

 • Mnie sie podoba 😀

  • Marta Id-chuck

   A Ty masz bloga ? Gdzie można zobaczyć? 😃 Chętnie na niego wejdę dzięki za komentarz 😃

 • Patrycja Bookowska

  Świetny artykuł! A to jest najmocniejsze zdanie: „Storytelling to nie jest tylko przekazanie treści, którą budujesz w czasie przeszłym. To jest pokazanie siebie w perspektywie opowieści, która powinna być budowana tak, by jej bohater porywał za sobą tłumy”. Od jakiegoś czasu rozgryzam, jak pokazać siebie jako bohatera, który porwie tłumy. Mam nadzieję, że wreszcie wpadnę na właściwy trop. Marta, pisz dalej!

  • Marta Id-chuck

   Pati, to jest trochę tak, że są historie bez celu, po to by je pisać i takie, które mają większą głębię. I są też historie z perspektywy social media, które moim zdaniem nie mogą być przesadnie długie. Dlatego całe to opowiadanie do prostych nie należy. Ale coś w tej histori musi się zadziać. Niedługo na moim fanpage’u tozpocznie się cykl 10 zasad efektywnego storytellingu wg studia animowanego Pixar oni dają świetne wskazówki do tego jak pisać. A że wszystkie filmy są po angielsku to znalazłam dobrego tłumacza i będą przetłumaczone. A potem powstanie z tego dłuższy artykuł na bloga.

   • Patrycja Bookowska

    Tak, Pixar jest świetny. Czekam niecierpliwie.

 • Przybyłam z polecenia jednej dobrej duszyczki. Zawsze chciałam odbyć lot w kosmos i chyba właśnie znalazłam miejsce, które jest do tego idealne! Świetny artykuł.
  Zostaję, mam nadzieję, że na statku znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego pasażera 🙂

  • Marta Id-chuck

   Mój Statek za chwilę ogłosi automatyzację kursu. Będzie można w swoim czasie i tempie przerobić cały materiał. Jestem tym bardzo podekscytowana, bo materiały będą naprawdę pomocne!

   • Nie mogę się doczekać 🙂

 • Świetny artykuł, przeczytałam dokładnie i zostaję poczytać więcej 🙂

  • Marta Id-chuck

   Dziękuję bardzo 💖💖💖

 • Jan Paweł Tomaszewski

  Marto, przyejmy artykuł. Od jakiegoś czasu obserwuje rozwój ST. Może to będzie ten krok do przodu 😉

  • Marta Id-chuck

   Tomku, weszłam na Twój blog i bardzo chciałabym pozytywnie skomentować Twój artykuł – ale nie mam możliwości skomentowania na Twojej stronie wpisu. Czy coś przeoczyłam. Artykuł ms bardzo dużą wartość. Sama wielokrotnie zastanawiałam się nad motywowaniem ptacowników, a Ty podajesz masę wskazówek. Zaraz zobaczę Twój fanpage.

 • Świetnie pokazałaś przykłady storytellingu i ciekawych marek. Warto przeczytać kilka razy i przemyśleć działanie swojej marki. Pozdrawiam! 🙂

  • Marta Id-chuck

   Dziękuję bardzo. Wiecie że mi się discuss spsuł? Bo instalowałam wtyczkę do kursów online i wszystko mi się popsuło i nawet nie wiedziałam, że ktoś napisał…

 • Marta, dzięki Tobie zupełnie inaczej spojrzałam na storytelling i mówienie o sobie w innym kontekście niż do tej pory. Mam jeszcze kilka lekcji do odrobienia. Dziękuję za inspiracje! 🙂

  • Marta Id-chuck

   A ja zaraz idę Małgosiu na Twojego bloga. Discuss mi się spsuł i nawet nie wiedziałam że ktoś mi komentuje posta

 • Nigdy nie myślałam tak o storytellingu, ale rzeczywiście to właśnie wzbudzanie emocji historią jest najbardziej zapamiętywalne.

 • Ewa Roszak

  Niesamowite narzędzie do budowania marki! Dzięki Tobie odkryłam je! <3

  • Marta Id-chuck

   Dzięki Ewuniu, że miałaś czas tu wejść!